مورد کنجکاو خرید بازپرداخت Paytm

ساخت وبلاگ

اگرچه بازپرداخت تعداد سهام موجود در بازار را کاهش می دهد و بنابراین قیمت سهام باقی مانده را افزایش می دهد ، زیرا روز اعلامیه بازپرداخت Paytm قیمت سهام بیش از 10 درصد کاهش یافته است

The curious case of the Paytm buyback

از زمان لیست ، سرمایه گذاران در IPO ارتباطات One97 تقریباً 75 درصد از سرمایه گذاری خود را از دست داده اند. تصویر: Chaitanya Surpur

در تاریخ 13 دسامبر ، شرکت New Age Fintech One97 ارتباطات که Paytm را اداره می کند ، تأیید هیئت مدیره برای خرید سهم به ارزش کرور 850 روپیه را اعلام کرد ، فقط یک سال پس از این شرکت در تاریخ 18 نوامبر 2021. این شرکت در حال خرید سهام در یک سهام است. قیمت بیش از 810 روپیه ، 50 درصد حق بیمه نسبت به قیمت بسته شدن آن روز 539. 50 روپیه. مدیران این شرکت و همچنین پرسنل مدیریت کلیدی در طول دوره بازپرداخت هیچ سهام نمی فروشند.

در تاریخ 8 دسامبر ، Paytm پیشنهادی را برای بازپرداخت سهام خود اعلام کرده بود که می گوید "موقعیت نقدینگی/ مالی غالب ، بازپرداخت ممکن است برای سهامداران ما سودمند باشد". این نگرانی بین سرمایه گذاران باعث ایجاد نگرانی در حالی که سهام در شیب نزولی قرار گرفته است.

داستانهای مرتبط

چرخش ناگهانی در بازارهای IPO: در نیمه دوم FY23 چه تغییراتی دارد؟

بازپرداخت ، فلاش بک ، مدتی برگشت: چگونه Paytm با یک مرکز متروک به پایان رسید

آیا تجارت وام Paytm می تواند به کاهش قیمت سهم خود کمک کند؟

پیشنهاد عمومی عمومی (IPO) به ارزش 18300 روپیه به ارزش 18300 روپیه ، مسئله خود را در 2،150 روپیه در قطعه قیمت گذاری کرده بود. این شماره ، 1. 89 بار مشترک ، ترکیبی از پیشنهاد برای فروش (OFS) و صدور سهام تازه بود. از زمان لیست ، سرمایه گذاران در IPO ارتباطات One97 تقریباً 75 درصد از سرمایه گذاری خود را از دست داده اند.

هیئت مدیره PAYTM معتقد است که بازپرداخت نشانه اطمینان از این است که شرکت در مسیر مشخصی برای ارائه سودآوری جریان نقدی قرار دارد و بازپرداخت هیچ تاثیری در برنامه های رشد آنها در آینده نزدیک یا برنامه های سودآوری نخواهد داشت.

با این حال ، این کار برای تقویت اعتماد به نفس سرمایه گذاران کار کمی انجام داده است. از روز تأیید هیئت مدیره خرید خود ، قیمت سهام بیش از 10 درصد کاهش یافته است.

بنابراین ، عدم تطابق کجاست؟

"اعلامیه بازپرداخت Paytm عجیب است ، و تنظیم کننده باید در مورد آن کاری انجام دهد. فقط یک سال پیش آنها 8،300 کرور روپیه را در شماره تازه جمع آوری کردند (10،000 روپیه کرور در بنگاه اقتصادی بود که برای تجارت خود به 8،500 روپیه در حقوق صاحبان سهام نیاز داشت ، چه اتفاقی در یک سال افتاد که آنها برای اعلام بازپرداخت پول مازاد دارند؟فرصت های سرمایه گذاری ناپدید شده است یا اینکه فقط برای حمایت از سقوط رایگان قیمت ، یک حیله گر است؟ هیئت اوراق بهادار و مبادله هند (SEBI) واقعاً باید چنین پیشنهادی را مسدود کند تا اطمینان حاصل شود که منافع سرمایه گذاران از آن محافظت می شود. "(امور مالی) ، دانشکده مدیریت تجارت ، NMIMS می گوید.

هیئت مدیره Paytm گفته است که نقدینگی مازاد وجود دارد که می تواند به طور مولد برای بازپرداخت سهام اعمال شود. این شرکت همچنین گفت که درآمد حاصل از IPO به سمت برنامه خرید سهام هدایت نمی شود.

وی گفت: "ما می خواهیم هرگونه گمانه زنی را در مورد برنامه های گسترش ما به دلیل بازپرداخت ما تحت تأثیر قرار دهیم. با نگاهی به فرصت های کسب درآمد در تجارت اصلی و اعتباری ما ، ما یک مسیر روشنی برای ارائه سودآوری جریان نقدی داریم و از راهنمایی سودآوری ما جلوتر هستیم. "سخنگوی Paytm در بیانیه ایمیل به Forbes هند گفت. وی گفت: "این بازپرداخت هیچ تاثیری در برنامه های رشد ما در آینده نزدیک نخواهد داشت زیرا ما همچنان به سرمایه گذاری در فروش ، فناوری ، بازاریابی و سایر مناطق ادامه خواهیم داد. علاوه بر این ، بازپرداخت مطابق با مقررات SEBI و به صورت شفاف اجرا می شود ، زیرا امیدواریم ارزش بلند مدت را برای سهامداران خود بسازیم. "

شرکت های مشاوره پروکسی قانع نیستند. خدمات مشاوره سرمایه گذار نهادی (IIAS) ، در یادداشتی در تاریخ 12 دسامبر ، استدلال كرد كه هر كدام كه هیئت مدیره آن را بیان می كند ، Paytm سرمایه سهام خود را به سهامداران خود باز می گرداند ، كسانی كه در PrePO آمده اند ، و در طول و از زمان IPO. این گفت: "اما در این روش شایستگی کمی در سطل نقدی وجود دارد."

خدمات توانمندسازی ذینفعان (SES) نسبت به سوء استفاده از آزادی در تعیین وجوه بیشتر از آنچه در IPO جمع آوری شده است ، نگران است. SES در یادداشتی در تاریخ 14 دسامبر گفت: "احتمالاً این یک فرصت عالی برای سهامداران موجود بود که بتوانند در 2،150 روپیه ، ایجاد یک اعتیاد به مواد مخدره و جذاب سهامداران خرده فروشی".

وی گفت: "این شرکت در یک سکته مغزی به دو هدف دست می یابد-با فشار فروش و ارائه پنجره ای به سرمایه گذاران قبل از IPO برای فروش و جلوگیری از افزایش سرمایه و همچنین استفاده از درآمد حاصل از خرید از بازار با نرخ فعلی ، بنابراین معامله جدید آنها را انجام می دهد. SES در این گزارش افزود: به عنوان مالیات خنثی ، داشتن سود جیب و ایجاد تقاضای اضافی. "

این همه نیست. انتظارات بازار برای شرکت های ذکر شده بسیار متفاوت است و به نظر می رسد که هیئت مدیره Paytm هنوز در حال یادگیری برخی از این واقعیت های سخت است. این شرکت علیرغم اینکه یکی از بزرگترین IPO ها در هند است ، نتوانسته است اعتماد به نفس سرمایه گذار را کسب کند. "

از خریدها به طور کلی به عنوان ابزارهای کارآمد مالیات برای بازگرداندن پول اضافی به سهامداران استفاده می شود. آنها سیگنال می دهند که این شرکت دارای تولید جریان نقدی شدیدی است ، که بیش از آنچه برای حفظ مسیر رشد شرکت لازم است ، لازم است. در مورد Paytm ، این شرکت به گزارش خسارات نقدی سالانه ادامه می دهد. بنابراین ، بازپرداخت در واقع بازگشت سرمایه سهام به سهامداران آن است.

The curious case of the Paytm buyback

در سه ماهه سپتامبر ، Paytm قبل از ضرر ، مالیات ، استهلاک و استهلاک (EBITDA) درآمد را کاهش داده بود و از افزایش درآمد آن خبر داد. در سه ماهه دوم FY23 ، ضرر خالص تلفیقی آن از دست دادن کرور 473 روپیه در سال قبل به 571 روپیه گسترده شد.

وی گفت: "مگر اینکه قیمت خرید بالاتر از قیمت شماره 2،150 روپیه باشد ، بازپرداخت به نفع سهامداران و کارمندان Paytm Pre-IPO خواهد بود. به کارمندان گزینه های سهام با تخفیف قابل توجه به قیمت بازار صادر شده است. Vijay Shekhar Sharma (بنیانگذار ، مدیرعامل) 21 میلیون گزینه سهام در 9 روپیه در FY22 به او اعطا شد. سهامداران IPO بعید به نظر می رسد که بازپرداخت مثبت را ببینند ، مگر اینکه آنها با قیمتی پایین تر از قیمت بازپرداخت اعلام شده وارد سهام شوند. مشخص نیست که آیا اندازه بازپرداخت برای جابجایی سوزن به اندازه کافی معنی دار خواهد بود. "

Vijay Shekhar Sharma طبق اطلاعات BSE در ماه سپتامبر 8. 91 درصد در ارتباطات One97 را در اختیار دارد. از باقیمانده ، 1. 34 درصد سهام توسط نهادی (داخلی) ، 77. 25 درصد توسط نهادی (خارجی) در این شرکت در نظر گرفته شده است در حالی که 6. 37 درصد توسط سرمایه گذاران خرده فروشی نگهداری می شود و خدمات متولی Axis 4. 77 درصد را در خود جای داده است.

تاکنون ضعف مداوم در قیمت سهام ، اعتماد به نفس کارگزاری های جهانی خارجی مانند مورگان استنلی و جی پی مورگان را از بین نبرد.

وی گفت: "کل هزینه های مربوط به بازپرداخت 1،050 روپیه است و شامل مالیات های قابل خرید است. موقعیت نقدی از ماه سپتامبر در 9،180 روپیه قوی بوده است و پس از خرید و خرید نیز همچنان ادامه خواهد یافت. "

به گفته تحلیلگران JP Morgan ، Paytm از ماه سپتامبر از ماه سپتامبر 1. 1 میلیارد دلار پول نقد دارد و مبلغ 127 میلیون دلار پول نقد برای بازپرداخت (از جمله مالیات بازپرداخت) مبلغ قابل توجهی نیست. آنها اعلامیه بازپرداخت را با حق بیمه 50 درصدی می بینند تا در کوتاه مدت از قیمت سهام پشتیبانی کنند.

وی گفت: "ما انتظار داریم که قبل از چرخاندن EBITDA Breakeven در Q2FY24 ، 33 میلیون دلار در سه چهارم آینده بسوزد. JP Morgan در یادداشتی در تاریخ 14 دسامبر گفت ، کاهش پول نقد به دلیل بازپرداخت باعث کاهش تعداد سهم در نتیجه قیمت هدف ما بدون تغییر است. "

هنجارهای جدید خرید سبی

کارشناسان می گویند ، محکم تر شدن هنجارهای بازپرداخت توسط تنظیم کننده بازار SEBI ، شفافیت و کارآیی را تضمین می کند ، سرمایه گذاران سود ، به ویژه شرکت کنندگان در خرده فروشی ، جدول زمانی را برای این فرآیند کاهش داده و انعطاف پذیری بیشتری را برای شرکت ها فراهم می کند. در جلسه هیئت مدیره خود در ماه دسامبر ، SEBI تصمیمات مهمی را برای تغییر دستورالعمل های موجود در روند بازپرداخت سهام توسط شرکت ها گرفت.

مادبی پوری بوچ ، رئیس سبی در یک جلسه مطبوعاتی در تاریخ 20 دسامبر گفت: "این اصلاحات با هدف ساده سازی روند بازپرداخت ، ایجاد یک زمین بازی برای سرمایه گذاران و ترویج سهولت در انجام کار است."

همراه با چند مورد دیگر ، SEBI اعلامیه هایی را برای خرید بازپرداخت از طریق مسیر بورس اوراق بهادار انجام داده است ، در حالی که یک پنجره جداگانه در بورس اوراق بهادار برای آن ایجاد می کند تا زمان بازپرداخت از طریق بورس اوراق بهادار مجاز باشد. تنظیم کننده بازار همچنین حداقل استفاده از مبلغ اختصاص داده شده برای بازپرداخت از طریق مسیر بورس را از 50 درصد موجود به 75 درصد افزایش داده است.

SEBI اجازه داده است تا یک روز کاری قبل از تاریخ ضبط بازپرداخت ، یک روز کار را بازنگری کند و زمان را برای تکمیل بازپرداخت تا 18 روز کاهش داده است.

به گفته Toral Doshi ، مشاوره خدمات شرکتی-مالی در EY هند ، هنجارهای جدید ارائه شده توسط SEBI در جهت درست در نظر گرفته شده است تا در طی فرآیند خرید ، یک زمین بازی را به همه سرمایه گذاران ، به ویژه سرمایه گذاران خرده فروشی ارائه دهد.

وی گفت: "هدف اصلی هنجارهای پیشنهادی ، از بین بردن اشکالاتی موجود در فرآیند بازپرداخت بازار آزاد است که مشارکت منصفانه همه سهامداران علاقه مند را محدود می کند. اتخاذ یک مسیر پرش برای انجام روند بازار آزاد طی دو سال آینده ، اطمینان از صاف شدن این انتقال را تضمین می کند. ""علاوه بر این ، پیشنهاد برای ایجاد یک پنجره جداگانه در بورس اوراق بهادار به طور موقت منجر به نظارت بهتر و مدیریت این روند توسط تنظیم کننده ها خواهد شد که از شرکت ها برای اجرای یک روند عادلانه پشتیبانی می کنند و مشارکت سهامداران را در همه بخش ها تشویق می کنند."

Joshipura احساس می کند که تغییرات در دستورالعمل های خرید توسط SEBI منجر به بازپرداخت بیشتر در کشور خواهد شد."اگر کسی هنجارها را با دقت بخواند ، شرکت ها را ترغیب می کند تا پیشنهادات بازپرداخت مکرر و بزرگتر را ارائه دهند. هنجارهای جدید مانند جدول زمانی کوتاه تر ، تغییر بار مالیاتی برای سهامداران ، فرصتی برای بازپرداخت بزرگتر و کاهش دوره خنک کننده بین دو بازپرداخت ، همه تغییر در جهت درست است. بنابراین ، با قرار دادن متفاوت ، دوران مسیر خرید بورس اوراق بهادار به پایان خواهد رسید و ما شاهد پیشنهادات بازپرداخت بزرگتر و مکرر از طریق مسیر پیشنهاد مناقصه خواهیم بود. "

هرگونه سود یا ضرر در خرید/فروش منوط به مالیات بر افزایش سرمایه به استثنای معاملات بازپرداخت است ، زیرا اینها از مالیات در دست سهامدار معاف هستند اما با پرداخت مالیات با پرداخت مالیات بازپرداخت با نرخ 20 در منبع مالیات می شونددرصدسهامداران مبلغ کامل را بدون کسر مالیات دریافت می کنند.

در چند سال گذشته ، بازپرداخت شرکت ها افزایش یافته است ، که تعداد کمی از تحلیلگران به عدم فرصت های گسترش مشاغل یا برنامه CAPEX برای استفاده از پول نقد در کتاب های خود نسبت می دهند. بازپرداخت یا خرید مجدد سهام به این روند اشاره دارد که یک شرکت سهام خود را از سهامداران باز می گرداند ، چه در بازار و چه با ارائه یک پیشنهاد رسمی. بازپرداخت سهم تعداد سهام موجود در بازار را کاهش می دهد و بنابراین قیمت و سود هر سهم (EPS) سهام باقی مانده را افزایش می دهد.

با این حال ، هریش کومار ، شریک ، لوترا و دفاتر حقوقی لوترا هند ، معتقد است که حرکت سبی به سختی برای سفت کردن هنجارها نیست بلکه برای بهبود انعطاف پذیری در جنبه های خاص است."با توجه به پیشنهادات تحت هنجارهای جدید ، به نظر می رسد که این تغییرات در هنجارهای بازپرداخت به طور گسترده ای انجام شده است تا باعث افزایش کارایی کلی بازده ها و همزمان سوء استفاده/ نقاط ضعف در هنجارهای فعلی شود. با این حال ، این حرکت کاملاً برای سفت کردن هنجارها نیست زیرا SEBI انعطاف پذیری را در جنبه های خاصی از خرید و فروش پیشنهاد داده است که برای شرکت هایی مفید است ، از جمله اجازه دادن دو بازپرداخت در یک دوره 12 ماهه بر خلاف تنها یک بازپرداخت ، حداکثر را افزایش می دهد. محدودیت بازپرداخت از 25 درصد به 40 درصد سرمایه پرداخت شده و ذخایر شرکت را رایگان می کند. "

این مرحله در اصل باعث می شود که شرکت ها از اعلام بازپرداخت در صورت عدم هدف واقعی برای تکمیل بازپرداخت کل مبلغ قابل توجهی که در Escrow پارک شده اند ، بازگردد ، که به نوبه خود به عنوان یک عامل بازدارنده برای افزایش غیرقانونی یا موقت در قیمت سهام ناشی می شود. به یک اعلامیه بازپرداخت.

پیشنهادهای جشن ما را تا 1000 روپیه/- قیمت وب سایت در اشتراک ها + کارت هدیه به ارزش 500 روپیه/- از EatBetterco.com بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تخفیف سال استقلال در اشتراک ها ، Rs. 750 اضافی/- قیمت وب سایت. از کد کوپن هند 75 در پرداخت استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 3 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 18:15