تحریم های اقتصادی: چالش های مقابله با صنعت رمزنگاری

ساخت وبلاگ

صنعت cryptocurrency طی یک دهه گذشته رشد خارق العاده ای را تجربه کرده است ، زیرا محبوبیت و استفاده از دارایی های دیجیتال گسترش یافته است. در حالی که دارایی های دیجیتال کاربردهای قانونی متعددی دارند ، بازیگران جنایتکار ، از جمله کسانی که در حوزه های قضایی خصمانه هستند ، اغلب در تلاش برای پنهان کردن ماهیت غیرقانونی معاملات خود ، به ارزهای رمزنگاری شده اند. نکته قابل توجه ، تنظیم کننده های ایالات متحده ، از جمله اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری (OFAC) و وزارت دادگستری (DOJ) ، اقدامات لازم را برای هدف قرار دادن استفاده از دارایی های دیجیتالی برای فرار از تحریم ها و ارتکاب جرایم پولشویی انجام داده اند.

برنامه های تحریم های اقتصادی ایالات متحده عمدتاً توسط OFAC اجرا و اجرا می شود ، که از طریق اساسنامه های بیشمار و دستورات اجرایی ریاست جمهوری ، مرجع نظارتی و اجرایی به آنها واگذار شده است. ایالات متحده در حال حاضر چندین ده برنامه تحریم اقتصادی و تجاری از جمله با توجه به کوبا ، ایران ، کره شمالی و سوریه را برگزار می کند. ایالات متحده همچنین برنامه های تحریم را حفظ می کند که فساد ، تروریسم و فعالیت های مخرب مربوط به سایبری را هدف قرار می دهد. در این مقاله به چشم انداز در حال تغییر تحریم های ایالات متحده طی یک دهه گذشته می پردازیم ، با تمرکز خاصی بر اینکه چگونه تنظیم کننده های ایالات متحده در آن دوره زمانی نسبت به رشد صنعت رمزنگاری واکنش نشان داده اند.

رژیم ها و بازیگران تحریم شده به ارزهای رمزنگاری می شوند

بازیگران تحریم شده و کسانی که در حوزه های قضایی مجازات فعالیت می کنند ، طی چند سال گذشته به ارزهای رمزنگاری شده اند ، زیرا مؤسسات مالی و دولت ها در طرح های شستشوی پول و تحریم های سنتی سرکوب کرده اند. به عنوان مثال ، ایران اخیراً یک ضرورت ملی برای مین بیت کوین را اعلام کرده است ، و دارای مجوز مزارع معدن cryptocurrency متعدد است. همچنین گزارش های مطبوعاتی زیادی در مورد تلاش های ایران برای به کار بردن دارایی های دیجیتالی ، از جمله بیت کوین ، برای تضعیف تحریم های اقتصادی و تجاری ایالات متحده وجود دارد. کره شمالی نیز از ارزهای رمزنگاری شده نیز استفاده کرده است ، از جمله در تلاش برای تأمین بودجه و ترویج حملات سایبری ، نمونه ای از آن شامل گروه لازاروس و تلاش های آن برای شستشوی صندوق ها است. علاوه بر این ، دولت ونزوئلا در سال 2018 تلاش کرد تا رمزنگاری ملی خود را که از آن به عنوان پترو یاد می شود ، در تلاش برای دور زدن افزایش تحریم های اقتصادی و تجاری ایالات متحده تأسیس کند.

ارزهای رمزپایه نیز دارایی انتخاب برای مهاجمان باج افزار بوده است. Ransomware نوعی بدافزار است که اغلب داده های یک قربانی یا سیستم های رایانه ای را رمزگذاری می کند و از این طریق دسترسی به آن سیستم ها را مسدود می کند. حملات باج افزار در شیوع و دامنه در سراسر جهان افزایش یافته است ، و همانطور که در زیر مورد بحث قرار گرفت ، مهاجمان سایبری ارزهای رمزپایه (به ویژه بیت کوین) را به عنوان دارایی دیجیتالی مورد نظر خود انتخاب کرده اند.

سرانجام ، بازیگران جنایی به دنبال استفاده از سکه های حریم خصوصی یا سایر مکانیسم های حفظ حریم خصوصی خارجی (مانند میکسر یا Tumblers) برای پنهان کردن ماهیت معاملات خود هستند. سکه های حریم خصوصی ارزهای رمزنگاری شده است که به منظور ارائه درجه ناشناس بودن در معاملات خود ، در مقایسه با ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم ، که بر روی دفترچه عمومی فعالیت می کنند ، به کاربران ارائه می دهند. استفاده از سکه های حریم خصوصی و سازوکارهای حریم خصوصی خارجی می تواند برای مؤسسات مالی و اجرای قانون برای ردیابی منبع وجوه و انجام دقت و اطمینان از معامله دشوار شود.

OFAC و سایر تنظیم کننده های ایالات متحده پاسخ می دهند

OFAC برای اولین بار در نوامبر 2018 اعلام کرد که لیست آدرس های ارز دیجیتال وابسته به بازیگران تحریم شده را به اتباع خاص خود و لیست افراد مسدود شده (لیست SDN) آغاز می کند. برای اولین بار ، OFAC آدرسهای ارز دیجیتال را به طور عمومی شناسایی کرد که مؤسسات مالی از معامله در آن ممنوع است ، و یکی از اولین موارد OFAC را به صنعت رمزنگاری نشان می دهد. علاوه بر این ، این اولین نمونه ای بود که OFAC با توجه به رمزنگاری تحت تحریم های مربوط به سایبری خود ، که در دستور اجرایی 13694 موجود است ، به عنوان اصلاح شده توسط دستور اجرایی 13757 ، اقدامات خود را با توجه به رمزنگاری های مربوط به سایبری انجام داده بود.

اعلامیه OFAC مبنی بر اینکه فهرست کردن آدرس‌های ارزهای دیجیتال را آغاز می‌کند، همراه با اقدامات اضافی در رابطه با طرح‌های باج‌افزار SamSam انجام شد. قابل ذکر است که OFAC دو فرد مستقر در ایران را که در مبادله پرداخت‌های باج بیت کوین به ریال ایران برای بازیگران سایبری ایرانی درگیر در حملات SamSam کمک کرده بودند، تحریم کرد. وزارت دادگستری همچنین وارد عمل شد و دو شهروند ایرانی جداگانه را به دلیل ایجاد بدافزار باج افزار SamSam و اخاذی از قربانیان برای پرداخت باج در ارزهای دیجیتال متهم کرد. وزارت دادگستری اقدامات بیشتری را در رابطه با فعالیت‌های غیرقانونی ارزهای دیجیتال انجام داده است، از جمله اخیراً در اوت 2020 علیه کمپین تأمین مالی تروریسم وابسته به داعش و سایر گروه‌های تروریستی. این اقدام نشان دهنده بزرگترین توقیف ارز دیجیتال وابسته به تروریست ها توسط وزارت دادگستری بود.

OFAC به فهرست کردن آدرس های ارز دیجیتال در لیست SDN خود ادامه داده است و اخیراً سکه های حفظ حریم خصوصی از جمله Zcash، Dash و شناسه پرداخت Monero را اضافه کرده است. OFAC همچنین آدرس های ارزهای دیجیتال دیگری را برای سکه ها فهرست کرده است که شامل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بیت کوین SV می شود.

انتظارات انطباق برای صنعت ارزهای دیجیتال

OFAC، از جمله از طریق راهنمایی عمومی، روشن کرده است که افرادی که در صنعت ارزهای رمزپایه فعالیت می کنند، همان تعهدات مربوط به انطباق با خدمات مالی سنتی را دارند، صرف نظر از اینکه تراکنش ها به ارز دیجیتالی یا سنتی انجام می شوند. در واقع، در حالی که برخی از اوراق بهادار و قوانین ضد پولشویی ایالات متحده برای شرکت کنندگان خاص در یک صنعت اعمال می شود (به عنوان مثال، "موسسات مالی" برای اهداف قانون رازداری بانکی)، تحریم های OFAC عموماً به طور گسترده برای افراد ایالات متحده و افرادی که مشمول ایالات متحده هستند اعمال می شود. صلاحیت قضایی (و در برخی موارد، ممنوعیت های مربوط به فعالیت های افراد غیر آمریکایی را مجاز می کند). بنابراین، افراد و شرکت‌هایی که تراکنش‌ها را با استفاده از ارزهای دیجیتال تسهیل یا پردازش می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنند که در معاملاتی که تحریم‌های ایالات متحده را نقض می‌کند، شرکت نمی‌کنند. از آنجایی که تحریم‌های OFAC عمدتاً از استاندارد «مسئولیت دقیق» استفاده می‌کنند، آگاهی یا قصد همیشه ضروری نیست و تخلفات سهوی می‌توانند مجازات شوند.

با توجه به چالش های مقابله با صنعت رمزنگاری و استاندارد مسئولیت دقیق OFAC ، اغلب توصیه می شود که شرکت ها و افراد از رویکرد "مبتنی بر ریسک" برای انطباق استفاده کنند. چارچوب تعهدات مربوط به انطباق OFAC ، که در ماه مه 2019 منتشر شد ، راهنمایی در مورد انتظارات OFAC برای استقرار برنامه های انطباق تحریم های مبتنی بر ریسک ارائه می دهد. به طور خاص ، OFAC توصیه می کند که شرکت ها خطراتی را که فعالیت های تجاری آنها ایجاد می کند ، ارزیابی کند ، از جمله با توجه به اندازه و پیچیدگی شرکت ها ، محصولات و خدمات ، مشتریان و همتایان و مکان های جغرافیایی. تحت چارچوب خود ، OFAC توصیه می کند که برنامه های انطباق تحریم با حداقل پنج مؤلفه اساسی ساخته شود:

  • تعهد مدیریت و فرهنگ انطباق ؛
  • ارزیابی ریسک ، از جمله ارزیابی های مداوم و دوره ای.
  • کنترل های داخلی ، از جمله سیاست ها و رویه ها.
  • آزمایش و حسابرسی ؛وت
  • آموزش.

اجرای یک برنامه انطباق تحریم ها برای پاسخگویی به خطرات ناشی از ارزهای رمزپایه می تواند یک چالش باشد. برخی از بزرگترین چالش ها شامل غربالگری همتایان و ذینفعان ، ردیابی منبع وجوه و انجماد دارایی های دیجیتالی است که مشمول نیازهای مسدود کننده OFAC هستند. OFAC راهنمایی در مورد بهترین شیوه ها برای "مسدود کردن" دارایی های دیجیتال ارائه داده است: به عنوان مثال ، موسسات مالی ممکن است هر ارز دیجیتالی مرتبط با آدرس ارز دیجیتالی را که OFAC به عنوان وابسته به یک فرد یا نهاد مجازات شناخته شده است ، مسدود کند ، یا موسسه مالی می تواند از آن استفاده کندکیف پول خود را برای ادغام کیف پول هایی که حاوی ارزهای دیجیتالی هستند مشمول نیازهای مسدود کننده OFAC هستند. نکته قابل توجه ، مسدود کردن ارز دیجیتال می تواند به ویژه هنگامی که معامله شامل یک کیف پول "بدون میزبانی" باشد ، به ویژه چالش برانگیز باشد (به عنوان مثال ، کیف پول هایی که کاربر در آن وجوه را کنترل می کند ، در مقایسه با کیف پول های "میزبان" که معمولاً توسط اشخاص ثالث کنترل می شوند). چالش در مسدود کردن دارایی های یک کیف پول بدون میزبان این است که موسسه مالی ممکن است به منظور یخ زدن آنها به دارایی های دیجیتال دسترسی کافی نداشته باشد.

نتیجه

به طور خلاصه ، صنعت cryptocurrency برای ماندن در اینجا است و احتمالاً رشد آن برای آینده قابل پیش بینی ادامه خواهد یافت. تنظیم کننده ها ، از جمله کسانی که در داخل و خارج از ایالات متحده هستند ، پاسخ داده اند و همچنان به چالش های مربوط به انطباق که بوجود می آیند ، تکامل می یابند. از صنعت خدمات مالی انتظار دارید که این چالش را برآورده کند و به پیشرفت خود ادامه دهد.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 28 تاريخ : شنبه 6 خرداد 1402 ساعت: 1:11