وقتی کارگزار سهام شما شما را فریب می دهد چه باید کرد؟|Zerodha/Upstox

ساخت وبلاگ

یک سوال رایج که در ذهن ما ایجاد می شود این است که اگر کارگزار سهام ما فرار کند چه اتفاقی می افتد؟کارگزار سهام شما ممکن است به طرق مختلف شما را فریب دهد. آیا این بدان معناست که همه سرمایه گذاری های ما از بین رفته و محکوم به فنا هستند؟یا راهی برای رهایی از این شکست وجود دارد؟این مقاله به چنین سوالاتی در مورد موارد تقلب کارگزار سهام پاسخ می دهد و برای افرادی که به معاملات سهام علاقه دارند مهم است.

فهرست مطالب

چگونه تشخیص دهیم که کارگزار سهام شما را فریب می دهد؟

  • طبق قوانین SEBI، استفاده کارگزار سهام از موجودی حساب شما برای معاملات سهام بدون اطلاع شما غیرقانونی است. با توجه به بیانیه خود و مشاهده معاملات سهام خود می توانید از این امر جلوگیری کنید.
  • اپلیکیشن‌های آنلاین کارگزاری سهام از مشتریان می‌خواهند که وکالتنامه خود را امضا کرده و برایشان پست کنند. اما این اجباری نیست. از این رو، برخی از کارگزاران سهام کوچکتر ممکن است از وکالت شما برای معامله سهام در حساب demat شما برای سود خود سوء استفاده کنند. برای جلوگیری از این امر، CDSL اکنون TPIN را به دارندگان حساب demat ارسال می کند. این باید خصوصی نگه داشته شود و باید هر بار برای مجاز کردن تجارت خود استفاده شود.
  • برخی از کارگزاران حتی ممکن است به شما مشاوره تجاری ضعیفی بدهند، که در واقع ممکن است برای شما سودآور نباشد، فقط برای ایجاد کارمزد دلالی خود. اگر احساس می کنید که کارگزار سهام شما به این شکل شما را فریب می دهد، می توانید از او در SEBI شکایت کنید و آنها اقدام خواهند کرد.

نقش SEBI چیست؟

SEBI مخفف Securities and Exchange Board of India است. این سازمان تنظیم کننده بازار اوراق بهادار و کالا در هند است که متعلق به دولت هند است. SEBI در 12 آوریل 1988 تأسیس شد و در 30 ژانویه 1992 از طریق قانون SEBI، 1992 اختیارات قانونی به آنها داده شد. همه کارگزاران سهام توسط SEBI تنظیم می شوند. از این رو، هر از گاهی SEBI کتاب حسابرسی خود را ممیزی می کند. علاوه بر این، برای کارگزاران سهام الزامی است که تمام امور مالی خود را به SEBI افشا کنند. علاوه بر این، ایجاد یک کارگزاری آسان نیست. برای راه اندازی یک کارگزاری باید یک سپرده هنگفت به SEBI واریز کرد که این روند ورود به آن را برای همه دشوار می کند. اگر SEBI برخی از سوء رفتارها را در یک کارگزاری کشف کند، این حق را دارد که آن را به حالت تعلیق درآورد یا حتی برای مادام العمر اخراج کند. فهرستی از سرمایه گذارانی که توسط SEBI منع شده اند.

چگونه کارگزار سهام مناسب را انتخاب کنیم؟

  • همیشه شماره ثبت SEBI کارگزار سهام را توجه داشته باشید و آن را در وب سایت SEBI بررسی کنید. اما همچنین برای شرکت های کارگزاری امکان ارائه شماره ثبت نام جعلی را فراهم می کند. بنابراین ، برای جلوگیری از هرگونه تقلب ، بررسی و تأیید آن در برابر وب سایت واقعی SEBI ضروری است.
  • کارگزاران سهام می توانند عمدتاً برای سه چیز شما را شارژ کنند - باز کردن حساب ، AMC/MMC و کارگزاری. هزینه های باز کردن حساب فقط یک بار قابل مصرف است. AMC یا MMC هزینه های نگهداری حساب است که کارگزار سهام برای رسیدگی به حساب DEMAT شما انجام می دهد. این می تواند ماهانه یا سالانه شارژ شود. سرانجام ، تجارت سهام عدالت هزینه کارگزاری را به خود جلب می کند. شما می توانید یک تجزیه و تحلیل مقایسه ای از بارهای Zerodha vs Upstox در Upstox vs Zerodha |هزینه های پنهان و کارگزاری.
  • همچنین توصیه می شود قبل از استفاده از آنها ، رتبه بندی کاربر قبلی برنامه های کارگزار سهام را مشاهده کنید. این نظر بی طرفانه تر از توده ها می دهد.
  • همچنین توجه به شفافیت کارگزار سهام مهم است. در مورد برخی از برنامه ها مانند Zerodha و Upstox ، می توانید لیست های تجارت ، بیانیه های حساب و سایر امور مالی خود را در هر زمان که بخواهید مشاهده کنید. این شفافیت کاربر را در حساب وی می دهد.

اگر کارگزار سهام شما فرار کند یا ورشکسته باشد ، چه باید کرد؟

تراز تجارت

در حالت اول ، شما می توانید برخی از وجوه را به حساب معاملاتی خود اضافه کنید که از آن استفاده نشده است. اگر کارگزاران در چنین حالتی ورشکسته شوند و وجوه را در حساب تجارت خود از دست می دهید ، می توانید صندوق حمایت از سرمایه گذار (IPF) را انتخاب کنید. این طبق مقررات سبی نیز هست. بنابراین ، اگر بلافاصله شکایت کنید ، می توانید ادعایی برای 15 لک روپیه دریافت کنید. در غیر این صورت اگر بعداً شکایت کنید اما قبل از 3 سال ، تحت صلاحدید IPF ممکن است ادعا کنید. اما بیش از 3 سال هیچ مبلغی را دریافت نمی کنید. بنابراین ، اگر کارگزار سهام شما شلوغ می شود ، بهترین راه حل آن برای مطرح کردن ادعای صندوق حمایت از سرمایه گذار بلافاصله.

دارایی در حساب DEMAT

در حالت دوم ، شما ممکن است سهام خود را در حساب DEMAT خود برای مدت طولانی تر نگه دارید و کارگزار سهام شما فرار می کند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که کارگزاران سهام فقط یک واسطه برای خرید سهام شما هستند. آنها در واقع سهام شما را نگه نمی دارند. سهام شما در CDSL یا NSDL برگزار می شود. بنابراین ، اگر کارگزار سهام شما فرار کرده یا ورشکسته می شود ، می توانید برای انتقال به سهام به یک کارگزار دیگر به CDSL/NSDL مراجعه کنید. این روند همچنین می تواند هنگامی انجام شود که از کارگزار فعلی خود ناراضی باشید.

فیلم را در مورد تقلب کارگزار سهام در زیر مشاهده کنید.

برای به روزرسانی ها و اسناد مکرر به گروه LLA Telegram بپیوندید. گروه تلگرام را بارگیری کنید و "مشاور قانون کار" را جستجو کنید یا پیوند را دنبال کنید - t. me/joinlla این رایگان است!

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 378 تاريخ : چهارشنبه 15 شهريور 1402 ساعت: 7:59