سهام عدالت چیست - معنی ، انواع ، ویژگی ها ، محدودیت ها و موارد دیگر

ساخت وبلاگ

equity shares

هنگامی که یک شرکت نیاز به جمع آوری بودجه برای عملکرد یا رشد خود دارد ، منابع مختلف تأمین مالی در دسترس آن است. سهام عدالت یکی از منابع مالی است که به شرکت ها امکان می دهد سرمایه را از سرمایه گذاران مایل به سرمایه گذاری در آنها جمع کنند. اما آیا می دانید سهام عدالت به چه معناست؟بیایید اینجا درک کنیم

این مقاله شامل:

فهرست مطالب

سهام سهام عدالت به معن ی-سهام سهام چیست؟

سهام سهام ، که معمولاً سهام نیز نامیده می شود ، منبع مالی بلند مدت برای یک شرکت است. یک شرکت در ازای بخشی از مالکیت خود سهام سهام عدالت را برای سرمایه گذاران صادر می کند. اگر در سهم سهام یک شرکت سرمایه گذاری کنید ، بخشی از شرکت را در اختیار دارید و به همین ترتیب حق رای را در مدیریت شرکت دریافت می کنید. همچنین ، سود حاصل از شرکت در بین سهامداران سهام خود در قالب سود سهام توزیع می شود.

چرا شرکت ها سهام سهام عدالت را صادر می کنند؟

شرکت ها به دلایل زیر سهام سهام عدالت را صادر می کنند:

 • برای جمع آوری سرمایه: این دلیل اصلی صدور سهام سهام است. اگر شرکت برای ادغام و ادغام به بودجه نیاز داشته باشد ، گسترش ، پرداخت بدهی های خود یا به دلایل دیگر ، صدور سهام سهام عدالت مقرون به صرفه ترین روش برای افزایش امور مالی است.
 • بهتر از تأمین اعتبار بدهی: بدهی شامل پرداخت بهره است که هزینه ای برای شرکت است. در صورت سهام سهام ، شرکت ها سود سهام را توزیع می کنند و فقط در صورت کسب سود. به همین ترتیب ، حقوق صاحبان سهام جایگزین بهتری نسبت به بدهی است.
 • برای به دست آوردن دید: شرکت هایی که سهام سهام عدالت را صادر می کنند در بورس سهام ذکر شده اند. این امر به آنها در بازار می دهد و همچنین به آنها کمک می کند تا ارزش بازار خود را بسازند.

چرا سرمایه گذاران سهام سهام را خریداری می کنند؟

سرمایه گذاران که می دانند سهام سهام عدالت چیست ، می دانند که آنها راه های پرسود سرمایه گذاری هستند زیرا:

 • آنها بسیار مایع هستند
 • آنها پتانسیل بازده بالایی دارند
 • آنها قول مالکیت در یک شرکت را دارند
 • آنها به سرمایه گذاران اجازه می دهند تا در رشد یک شرکت شرکت کنند
 • آنها می توانند به عنوان پرچین در برابر تورم عمل کنند
 • آنها در تنوع نمونه کارها کمک می کنند

بنابراین ، اگر سرمایه گذاران به یک شرکت و سودآوری آن اعتقاد داشته باشند ، آنها برای داشتن بخشی از شرکت و ایجاد بازده جذاب از رشد شرکت ، در سهام سهام خود سرمایه گذاری می کنند.

انواع سهام عدالت

انواع مختلفی از سهام سهام وجود دارد:

 

نوع سهم سهامتوضیح مختصر
سرمایه سهم مجازحداکثر تعداد سهام عدالت که شرکت مجاز به صادر کردن آن است
سرمایه سهم صادر شدهتعداد سهام عدالت که شرکت صادر کرده است
سرمایه سهام مشترکتعداد سهام که توسط سرمایه گذاران مشترک شده اند
سرمایه سهم پرداخت شدهبخشی از سرمایه ای که سرمایه گذاران برای آن پرداخت کرده اند
سهم حقوقسهام ارزش سهام ترجیحی با نرخ پایین تر از ارزش بازار به سهامداران موجود ارائه می شود
سهم جایزهسهام اضافی که توسط این شرکت به سهامداران موجود خود ، معمولاً ، به جای سود سهام صادر می شود
سهام عدالت عرقسهام صادر شده به کارمندان شرکت برای سخت کوشی خود
سهام رای گیری یا عدم رأی گیریمعمولاً سهام عدالت حق رأی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند و به آنها سهام رأی داده می شود. با این حال ، در برخی موارد ، حق رأی ممکن است ارائه نشود و چنین سهام به سهام غیر رای دهنده گفته می شود

سهام سهام نیز بر اساس سبک سرمایه گذاری طبقه بندی می شود. آن ها هستند:

 

نوع سهم سهامتوضیح مختصر
سهام سود سهامسهام که سود سهام می پردازند
سهامبه اشتراک می گذارد که سود سهام را در تجارت برای رشد سرمایه گذاری می کند
سهام ارزشسهام شرکت هایی که ارزش بازار آنها پایین تر است اما ارزش ذاتی شرکت به دلیل اصول قوی زیاد است

ویژگی های سهام عدالت

شما می دانید که سهم سهام چیست اما آیا ویژگی های توصیف کننده ای را که آن را از سایر راه های سرمایه گذاری جدا می کند ، می دانید؟اگر اینطور نیست ، نگاهی بیندازید:

 • آنها در بورس سهام معامله می شوند
 • با سرمایه گذاری در سهام سهام شما در یک شرکت سرمایه گذاری می کنید. اگر شرکت سود کسب کند ، واجد شرایط دریافت سود سهام هستید. علاوه بر این ، اگر ارزش بازار شرکت رشد کند ، ارزش سهم افزایش می یابد و می توانید با فروش سهم سود کسب کنید
 • بازده به دست آمده از فروش سهام سهام به عنوان سود سرمایه مالیات می شود. سود حاصل از فروش سهام پس از 12 ماهه سود سرمایه بلند مدت نامیده می شود. چنین دستاوردهایی بدون مالیات تا 1 روپیه است. با این حال ، سود اضافی 10 ٪ مالیات می شود. از طرف دیگر ، اگر سهام را در طی 12 دقیقه بفروشید ، سود سرمایه کوتاه مدت کسب می کنید. چنین دستاوردهایی با 15 ٪ مالیات می شود
 • تاریخ بلوغ وجود ندارد. سهام سهام عدالت به طور دائم متعلق به شرکت است تا این شرکت تجارت کند

سهام سهام عدالت چگونه کار می کند؟

اکنون که معنای سهام را می دانید، بیایید به نحوه عملکرد این سهام نگاه کنیم. هنگامی که یک شرکت سهام سهام را برای عموم منتشر می کند، خود را در بازار سهام معرفی می کند و به یک شرکت سهامی عام تبدیل می شود. پس از پذیره نویسی اولیه از طریق عرضه اولیه (IPO)، سهام در بورس اوراق بهادار عرضه می شود. شما می توانید سهام را در بورس بخرید و بفروشید. قیمت سهام بر مفهوم تقاضا و عرضه در میان عوامل دیگر کار می کند.

 • اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت سهام افزایش می یابد
 • اگر تقاضا کمتر از عرضه باشد، قیمت سهام کاهش می یابد

سرمایه گذاران هنگام معامله در بورس اوراق بهادار در مورد حرکت قیمت سهام گمانه زنی می کنند. هنگامی که شرکت به پایان می رسد، دارایی های شرکت پس از پرداخت تمام بدهی های دیگر شرکت برای پرداخت به سهامداران استفاده می شود.

چگونه با سرمایه گذاری در سهام درآمد کسب کنیم؟

اگر معنای سهام را بدانید، می توانید با سرمایه گذاری در آن بازدهی جذابی کسب کنید. شما فقط باید سهام مناسب را در زمان مناسب انتخاب کنید و سپس آنها را با قیمت بهتری بفروشید تا سود کسب کنید. در اینجا چند نکته و ترفند وجود دارد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید:

 • بازار سهام و نحوه عملکرد آن را بشناسید. ریسک های ذاتی سرمایه گذاری در سهام را بشناسید. در حالی که حقوق صاحبان سهام می تواند بازدهی ایجاد کند، می تواند منجر به زیان های قابل توجهی نیز شود.
 • پتانسیل رشد یک شرکت را قبل از سرمایه گذاری در آن مطالعه کنید
 • سهام با کیفیتی را انتخاب کنید که به سرمایه گذاری شما قدردانی کند
 • در بازار نزولی صبور باشید. بازار همیشه خودش را بالا می کشد. فقط باید به آن زمان بدهید.
 • اگر می خواهید از حقوق صاحبان سهام درآمد کسب کنید، دیدگاه بلند مدت داشته باشید

محدودیت ها و خطرات سهم حقوق صاحبان سهام

اگرچه سهام سودآور است، اما سهم منصفانه ای از محدودیت ها و ریسک ها نیز دارد. نگاهی بیندازید:

 • آنها خطرناک هستند و بسیار مستعد نوسانات بازار هستند. اگر بازار سقوط کند، ارزش سهام کاهش می یابد و ممکن است سرمایه گذاری خود را نیز از دست بدهید
 • سود سهام تضمین شده نیست و به سودآوری شرکت بستگی دارد
 • هنگامی که شرکت منحل می شود، سهامداران سهام آخرین دریافت کنندگان دارایی های شرکت هستند. اگر شرکت دارایی کافی نداشته باشد، سهامداران سرمایه گذاری خود را از دست خواهند داد

سهام می تواند افزودنی خوبی به سبد سهام شما برای تنوع باشد و همچنین می تواند به شما کمک کند بازده خوبی کسب کنید. با این حال، قبل از سرمایه گذاری، درک کنید که سهام چیست، چگونه کار می کند، خطرات و محدودیت های احتمالی. سهام با کیفیت را انتخاب کنید و فقط پس انداز مازاد خود را سرمایه گذاری کنید. قبل از اینکه بخش بزرگی از سرمایه گذاری های خود را به سهام اختصاص دهید، در سرمایه گذاری سهام تجربه کسب کنید. انتخاب آگاهانه ای داشته باشید تا سرمایه گذاری شما همان کاری را که می خواهد انجام دهد، یعنی بازدهی خوبی را انجام دهد.

آرادانا گوتور یک نویسنده محتوا با 4 سال تجربه در امور مالی شخصی، بازارهای سهام و حوزه های سبک زندگی است. او با درک قدرت کلمات، دائماً روی استفاده از آنها برای افزایش آگاهی مالی در میان توده ها و رسیدن به اهداف تجاری کار می کند. یکی از بزرگترین نقاط قوت او شکستن مفاهیم پیچیده به روشی آسان و قابل درک است.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 69 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 22:24