راهنمای استراتژی تجارت VWAP و مثال ها

ساخت وبلاگ

استراتژی های متوسط قیمت وزن (یا "استراتژی های معاملات VWAP") استراتژی های معاملاتی داخل روز هستند که در بین معاملات روز بسیار محبوب هستند. بیشتر فعالیت های سبک VWAP در خانه های سرمایه گذاری نهادی مانند صندوق های تامینی و بانک های سرمایه گذاری رخ می دهد. بنابراین نه تنها درک VWAP فرصتی را برای مشاهده سیگنال های معاملاتی و سودآوری در یک بازه زمانی کوتاه فراهم می کند ، بلکه این امر را نیز روشن می کند که پول بزرگ در آن می رود. در این مقاله ، ما از نمونه های تجارت واقعی برای بررسی استفاده خواهیم کرد:

فهرست مطالب

 • VWAP - یک راه حل ساده برای یک مشکل بزرگ
 • VWAP چیست و چگونه محاسبه می شود؟
 • تجارت با استفاده از VWAP در یک بازار روند رو به بالا
 • تجارت با استفاده از VWAP در یک بازار روند رو به پایین
 • تجارت با استفاده از VWAP در یک بازار جانبی
 • محدودیت VWAP در استراتژی های معاملاتی
 • استراتژی های VWAP و شاخص های پشتیبانی
 • خط پایین

VWAP - یک راه حل ساده برای یک مشکل بزرگ

بیشتر معامله گران خرده فروشی هر بار که تجارت می کنند نگرانی کمی در مورد حرکت قیمت بازار ندارند ، اما این به طور بالقوه نگرانی قابل توجهی برای سرمایه گذاران بزرگ نهادی است.

به عنوان مثال ، یک صندوق پرچین که می خواهد از سهام در جایی که موقعیتی دارد ، درصد قابل توجهی از کل بازار بازار شرکت را بفروشد. اگر حجم معاملات روزانه در آن بازار از نظر اندازه کافی نباشد ، هر بار که سعی در فروش دارند ، خطر پایین آمدن قیمت را به خطر می اندازند ، که بدیهی است چیزی نیست که آنها می خواهند. این بدان معناست که سفارشات باید با موقعیتی که در قطعات کوچکتر در یک بازه زمانی فروخته می شوند ، کار کنند که منجر به حرکت قیمت خودکشی نمی شود.

همین اصول برای وجوهی که به دنبال ایجاد موقعیت های بزرگتر هستند اعمال می شود ، و VWAP یک معیار است که این سرمایه گذاران بزرگ برای اطمینان از اینکه آنها بقیه بازار را تحت الشعاع قرار نمی دهند ، استفاده می کنند. اگر آنها در حال خرید هستند ، می خواهند این کار را با قیمت پایین تر از VWAP انجام دهند و برعکس برای برنامه های فروش.

صندوق های پرچین عادت به اشتراک گذاری جزئیات در مورد نحوه ساخت طبقه تجارت آنها ندارند ، اما یک مدیر نمونه کارها در یک صندوق بزرگ به نقش خود به عنوان "ایده های ایده" که دارای یک معامله گر روی میز خود یا با استفاده از اختصاصی شرکت است ، می پردازد. میز تجارت ، برای اجرای سفارشات خود.

معامله گر یا میز تجارت روی یک چیز تمرکز خواهد کرد ، تا حد ممکن قیمت مناسب را بدست می آورد و اندازه گیری مورد استفاده برای سنجش میزان موفقیت آنها در انجام این کار VWAP است. روز معاملاتی آنها از بازار باز و به پایان می رسد و به پایان می رسد. ممکن است روز بعد سفارشاتی برای کار باقی بماند ، اما آنها به طور موثری معامله گران روز هستند که به دنبال بهینه سازی سود معاملات با فروش و خرید در سطح داخلی و پایین هستند.

سرمایه شما در معرض خطر است

VWAP و تجارت سیستماتیک

همه اوراق بهادار مدیران صندوق انسانی دست و پنجه نرم نمی کنند که تماس های بزرگی را انجام می دهند. آنهایی که از مدل های تجاری سیستماتیک استفاده می کنند و الگوریتم های از پیش برنامه ریزی شده میزان فزاینده ای از جریان بازار را تشکیل می دهند و بسیاری از آنها از VWAP به عنوان بخشی از استراتژی های خود استفاده می کنند. برخی از برنامه های پیروی از روند به دنبال شکستن قیمت خواهند بود و برخی از مدل های مبتنی بر داوری در صورت حرکت بازار به سمت خود ، به دنبال تجارت روزانه هستند.

VWAP چیست و چگونه محاسبه می شود؟

VWAP در نهایت به یک فرمول ریاضی می رسد. توضیحات خلاصه بالاترین سطح VWAP را به عنوان نسبت متوسط قیمت دارایی در مقایسه با حجم معاملات موجود در آن دارایی در یک بازه زمانی خاص توصیف می کند. شکستن فرمول مورد استفاده برای محاسبه VWAP با استفاده از اعداد می تواند به توضیح مکانیک فرآیند کمک کند.

محاسبه با در نظر گرفتن قیمت دارایی در افتتاح جلسه معاملات آغاز می شود. در صورت استفاده از شمع های پنج دقیقه ای ، از قیمت بالا و پایین آن پنج دقیقه تجارت در رابطه با قیمت بسته شدن استفاده می شود. اگر مبادله در ساعت 8. 00 باز شود ، VWAP از بالاترین و کمترین قیمت چاپ شده بین 8. 00-8. 05 و قیمت بسته شدن در 8. 05 استفاده می کند و با تقسیم کل این سه مورد ، میانگین قیمت معمولی (TP) را محاسبه می کند.

 • بالا + پایین + بستن /3

نمودار زیر عملکرد قیمت سهام BARC را در LSE معامله می کند که در آن 183. 82 + 182. 96 + 182. 96 / 3 = 183. 2467 = TP

Barclays - محاسبه VWAP

Barclays chart Calculating VWAP

حجم سهام معامله شده در آن بازه زمانی 28000 بود و این با قیمت معمولی ضرب می شود تا حجم کل قیمت (TPV) را ارائه دهد. بنابراین:

 • 82 + 182. 96 + 182. 96 / 3 = 183. 2467
 • 2467 x 28،000 = 5،130،907
 • TPV = 5،130،907

شمع پنج دقیقه ای بعدی برای دوره 8. 05-8. 10 شامل TPV برای هر دو دوره است. این به صورت زیر بیان می شود:

[شمع TPV 1 + شمع TPV 2] / [شمع حجم 1 = شمع حجم 2]

که شمع 1: 8. 00-8. 05 و شمع 2: 8. 05-8. 10

 • 5،130،907 + [(183. 16 + 182. 84 + 182. 88 / 3) x 42،500] / [28،000 + 42،500]
 • 5،130،907 + 7،775،800 / 70،500 = 183. 0739

تجزیه فرمول نشان می دهد که چرا برخی از تحلیلگران VWAP را به عنوان سنج بهتر قیمت واقعی از میانگین متوسط قیمت های بالا ، پایین و پایانی درک می کنند. بسیاری از فعالیت های خرید و فروش در یک سطح خاص در VWAP منعکس می شود اما یک فرمول متوسط متوسط ساده نیست.

Barclays - محاسبه VWAP

Barclays Calculating VWAP

خوشبختانه ، تحلیلگران و بازرگانان می توانند با کارگزارانی که بسته های نمودار کننده ای دارند ، به VWAP محاسبه و روی هر نمودار قیمت محاسبه و روکش کنند. خط آبی در نمودار قیمت فوق برای سهام Barclays VWAP را نشان می دهد و صلیب سرخ این تعداد را در 8. 10 نشان می دهد.

توجه: فواصل زمانی با اختیار معامله گران تعیین شده است و می تواند شامل دوره های غیر از پنج دقیقه باشد ، اما VWAP فقط از داده های داخل بدن استفاده می کند ، بنابراین فقط می توان از آن برای استراتژی های معاملاتی داخلی استفاده کرد.

DJIA - حرکت به سمت بالا توسط VWAP تأیید شده است

DJIA Upward Momentum Confirmed by VWAP

سرمایه شما در معرض خطر است

تجارت با استفاده از VWAP در یک بازار روند رو به بالا

فاصله متوسط زمانی صنعتی داو جونز در نمودار قیمت فوق به شمع های پنج دقیقه ای تنظیم شده است. محاسبه VWAP با استفاده از فواصل پنج دقیقه ای خط آبی را ایجاد می کند و می توان دید که روحیه بازار فقط می تواند به عنوان صعودی توصیف شود. در هر نقطه ، این قیمت نزدیک به خط آبی کاهش می یابد اما به زودی دوباره به سمت بالا می رود. معامله گران با گزینه خرید هر چیزی که به نظر می رسد مانند یک فروپاشی یا انتظار برای احساسات بازار برای تبدیل شدن به نزولی و به طور بالقوه از دست رفته در این حرکت است ، باقی مانده اند.

تأیید ثانویه با تعداد شمع های سبز متوالی که شکستگی بالای خط VWAP را تشکیل می دهند ، ارائه می شود. هفت شمع پنج دقیقه ای در سمت چپ نمودار 35 دقیقه از خریداران را که از فروشندگان غلبه می کنند ، نشان می دهد. چنین شاخص های اضافی همیشه مورد استقبال قرار می گیرند و در این مورد نشانگر خوبی است که بازار را به چه روشی هدایت می کند.

در حالی که شرایط بازار صعودی است ، در طول جلسه معاملاتی دوره هایی وجود دارد که قیمت به سطحی منتقل می شود که دیگر پشتیبانی نمی شود. سپس سقوط طبیعی فعالیت خرید باعث می شود که قیمت دوباره کاهش یابد. اینها به نقاط خروج تجاری بالقوه برای معاملات روزمره تبدیل می شوند و فرصتی برای معامله گران فعال تر برای تجارت رگرسیون و فروش کوتاه.

با استفاده از نمودار زیر امکان پذیر است تا ببینیم که هر معامله گران تنها که DIP ها را خریداری کرده اند ، فلش های سبز هنگام بازگشت قیمت به سطح VWAP ، سود می بردند. کسانی که خریداری کرده بودند نیز در صلیب سرخ فروخته شده یا به فروش رسیده اند ، بازده آنها را افزایش می دهند.

در حالی که قیمت بازار بالاتر از VWAP است ، روند تأیید می شود. با این حال ، در مثال ما ، آخرین شمع قرمز در نمودار زیر خط VWAP را نقض کرده است و معامله گران را با تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این روند به پایان رسیده است یا خیر ، رها کرده است؟

DJIA - حرکت به سمت بالا توسط VWAP تأیید شده است

DJIA chart Upward Momentum Confirmed by VWAP

تجارت با استفاده از VWAP در یک بازار روند رو به پایین

اگر بازار در حال تبدیل شدن به نزولی باشد ، یک رویکرد معکوس مورد نیاز است. این شامل استفاده از VWAP به عنوان سطح مقاومت و فروش کوتاه در بعضی مواقع قیمت های زنده است که در نزدیکی آن معامله می شود. در این مثال ، ما فقط شاهد بودیم که یک شمع خط VWAP را بشکند ، بنابراین احتمالاً خیلی زود است که بگوییم این روند معکوس است یا خیر. این سؤال را در مورد چگونگی تجارت با استفاده از VWAP در بازارهایی ایجاد می کند که از یک جهت یا جهت دیگر گرایش ندارند.

Nasdaq 100 - حرکت نزولی تأیید شده توسط VWAP

Nasdaq 100 chart Downward Momentum Confirmed by VWAP

سرمایه شما در معرض خطر است

تجارت با استفاده از VWAP در یک بازار جانبی

در بازارهای جهت دار که حرکت یک الگوی معاملات برک آوت را نشان داده است ، از VWAP می توان به عنوان یک خط پشتیبانی یا مقاومت استفاده کرد. در بازارهای معاملات جانبی و عدم وجود یک شکست ، می توان انتظار داشت که قیمت هر دو طرف VWAP را تجارت کند و به عنوان میانگین میانگین معاملات آن روز به آن بازگردد. در این سناریو ، انتظار می رود سرمایه گذاران نهادی وقتی قیمت زیر VWAP و فروش آن در بالا باشد ، خریداری کنند. تعادل ارائه شده توسط فروشندگان و خریداران با یکدیگر با اندازه گیری نسبتاً مساوی ، فرصت های تجاری ایجاد می کند که ناشی از ماهیت فریبنده حرکت قیمت است.

محدودیت VWAP در استراتژی های معاملاتی

عامل اصلی کار علیه VWAP این است که این یک شاخص عقب مانده است. این بینش را در مورد اینکه تجارت "واقعی" در کجا صورت گرفته است ، می دهد ، اما هنوز هم به جای جلو به عقب نگاه می کند. این یک ویژگی بسیاری از ابزارهای تحلیل فنی است ، بنابراین VWAP در این امر تنها مورد انتقاد قرار نمی گیرد. با این حال ، سایر ویژگی های VWAP وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

استراتژی های VWAP و دوره های زمانی به زودی پس از باز شدن بازار

ماهیت تجمعی فرمول VWAP و این واقعیت که هر جلسه معاملاتی را شروع می کند ، به معنای این است که برخی از سردرگمی ها بلافاصله پس از باز شدن بازارها ایجاد می شود. داده های اخیر کافی برای ارائه روش واضح در جهت بازار وجود ندارد. از این گذشته ، پس از شروع قیمت از VWAP ، هر حرکت در بازار فقط قابل تأیید است.

Barclays - شمع ها در بازار با تقاطع VWAP باز

Barclays Candles at Market Open Intersecting VWAP

شمع اول به ویژه ضعیف است زیرا هیچ شمع قبلی برای مراجعه به آن وجود ندارد و در چند فواصل اول ، اغلب می تواند اینگونه باشد که شمع های قیمت با هم همپوشانی دارند. در نمودار قیمت فوق ، شش مورد از هفت شمع اول VWAP را در مقطعی در طی پنج دقیقه تقاطع می کنند. حرکت قابل توجه نزدیک به ساعت 9:00 هنگام شکستن قیمت بالاتر از VWAP رخ می دهد و سطح قیمت آن را به نوعی بالاتر از آن دارد.

همچنین مسئله باز بودن بازار (و بازار نزدیک) با حجم معاملات بالاتر همراه است. در کنار هم ، این عوامل ، تحلیلگران را برای شناسایی روند و تعیین اینکه آیا VWAP به عنوان یک پشتیبانی ، مقاومت عمل می کند ، یا اینکه تجارت روز از الگوی جانبی پیروی می کند ، دشوار می کند.

یکی از استراتژی های محبوب استفاده از فواصل پنج دقیقه ای و جستجوی علائم یک روند بازار 15 دقیقه پس از باز شدن بازار است. در این صورت ، می تواند نشانگر یک سرمایه گذار بزرگ نهادی در یک موقعیت باشد. چنین فعالیتی می تواند در طول روز ادامه یابد ، به این معنی که خرید یا فروش فعالیت آن "واقعی" می تواند چیزی باشد که می تواند همراه با آن باشد. اگر حرکت از بین برود ، می تواند یک روز برای تجارت یک بازار متفاوت باشد که در آن حرکت وجود دارد یا در عوض سعی کنید حرکت قیمت پوست سر را در یک بازار جانبی انجام دهید.

سرمایه شما در معرض خطر است

استراتژی های VWAP و شاخص های پشتیبانی

یکی از عوامل مهم در نظر گرفتن مزایای ترکیب سیگنال ها از طیف وسیعی از شاخص های مختلف است. VWAP مفید است ، اما یک سیگنال خرید یا فروش که توسط شاخص دیگری مانند میانگین حرکت یا شاخص قدرت نسبی تأیید شده است ، احتمال صحیح بالاتری خواهد داشت.

نمودار قیمت سهام PLC بارکلی با استفاده از VWAP و RSI

Barclay

در نمودار قیمت پنج دقیقه ای فوق برای بارکلیز ، RSI درست قبل از بازگشت قیمت به پایین روز می رسد. در حالی که سطح 30 RSI کاملاً قطع نشده بود ، سیگنال مبنی بر اینکه BARC در یک بازه زمانی کوتاه مدت قرار داشت ، 10 دقیقه بعد با استراحت VWAP همزمان بود. این دو شاخص مورد استفاده در رابطه ، نشانگر قابل اطمینان تری از آنچه ممکن است یک نقطه ورود خوب برای یک موقعیت طولانی باشد ، ارائه می دهد.

خط پایین

از آنجا که برخی از تعاریف اصطلاحات بازار از نظر ماهیت مداری است ، می توان همه چیز را به اطراف خود تلنگر کرد و یک معاملات جانبی را تعریف کرد ، یا روز معامله ای را به عنوان روز معامله کرد که قیمت آن اغلب در بالا و پایین تر از VWAP معامله می شود. یک روز از حرکت صعودی به عنوان یکی از معاملات قیمت بالاتر از VWAP و یک نزولی در روز تعریف می شود که قیمت آن زیر آن معامله می شود. VWAP می تواند برای به دست آوردن درک از بازار به همان اندازه که می تواند برای شناسایی نقاط ورود و خروج تجارت استفاده شود ، استفاده شود.

از نظر بودن سیگنال تجاری ، VWAP با داشتن یک شاخص عقب مانده عقب نگه می دارد. همچنین برای تجارت میله های افتتاحیه یک جلسه معاملاتی مناسب نیست و برای کسانی که از طریق یک بازه زمانی میان مدت یا بلند مدت سرمایه گذاری می کنند ، از آن استفاده محدودی دارد. با این حال ، این درک را به سطح دیگری می رساند و نگاهی به آنچه ممکن است بودجه بزرگی در بازار انجام دهد ، ارائه می دهد. همچنین تعداد زیادی از معاملات روزمره وجود دارند که از VWAP برای حرکت با موفقیت در بازارهای داخلی استفاده می کنند.

بیشتر خواندن

 • روشهایی را که VWAP می تواند به عنوان یک آهنربا برای قیمت گذاری عمل کند ، یا جذب آن یا دور کردن آن را کشف کنید.
 • در اینجا یک مطالعه موردی در مورد انتشار سهام اضافی توسط شرکت Agronomics با سهام جدید قیمت زیر VWAP ارائه شده است.
 • در این مقاله شاخص های دیگر ، از جمله EMA که می توانند از سیگنال های VWAP پشتیبانی کنند ، در نظر گرفته شده است.
استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 30 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 22:40