افزایش قیمت کالاها و تأثیرات آنها

ساخت وبلاگ

در هفته های پس از حمله به اوکراین توسط روسیه ، پیامدهای بشردوستانه و اقتصادی این درگیری همچنان در حال تحول است. ما همچنان مردم اوکراین را در افکار خود نگه می داریم و به زودی امیدواریم که قطعنامه ای داشته باشیم.

فراتر از تخریب ، تهاجم به بسیاری از مناطق در اوکراین به ارمغان آورده است ، ما همچنین شاهد عواقب گسترده ای در بازارهای جهانی بودیم. در حالی که سهام به طور کلی رو به کاهش است ، بسیاری از کالاها ارزشهای خود را به شدت در حال افزایش است. قیمت های نفت و فلزات به غلات در میان اختلالات ناشی از عدم اطمینان بازار و تحریم های اقتصادی ناشی از درگیری افزایش یافته است.

در این مقاله خواهیم دید که چرا قیمت های مختلف کالا در حال افزایش است و این برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران چه معنی دارد. ما همچنین به تاریخ نگاه خواهیم کرد تا مشخص کنیم که آیا حرکات قیمت اخیر پیشنهاد می کند سرمایه گذاران باید استراتژی های سرمایه گذاری و اوراق بهادار خود را تغییر دهند.

کالاها چیست و چرا قیمت آنها افزایش می یابد؟

کالاها به طور کلی به عنوان مواد اولیه در تولید مواد غذایی یا کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و به طور کلی در چهار دسته قرار می گیرند: کشاورزی ، دام ، انرژی و فلزات. در مجموع ، این دسته ها مواد غذایی ، سوخت و مواد اولیه را برای تولید کالا برای مصرف کنندگان و مشاغل فراهم می کنند. دو مورد از این دسته بندی ها به طور خاص عناوین را ساخته اند و با ادامه درگیری در اوکراین می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند.

انرژی

قیمت نفت و گاز طبیعی در طی سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است زیرا اقتصاد جهانی بهبودی از پایین ترین سطح همه گیر را آغاز کرد. از آنجا که قیمت نفت به طور خلاصه در آوریل 2020 به طور خلاصه منفی شد ، تقاضای زیادی از عرضه پیشی گرفته است زیرا مصرف کنندگان با محدودیت های کمتری روبرو هستند و فعالیت هایی را از سر می گیرند که قبل از همه گیر بیشتر شبیه زندگی است. درگیری بین روسیه و اوکراین فشار بیشتری به بازارهای انرژی اضافه کرده است که قیمت نفتی که از سال 2008 به اوج خود رسیده است. یک بشکه از غرب تگزاس واسطه (WTI) در اوایل ماه مارس 120 دلار آمریکا نقض شد و در 18 مارس 2022 بیش از 100 دلار معامله شداین نشان دهنده افزایش نزدیک به 30 ٪ در روز به روز است.

این پرش اخیر تا حد زیادی به ارزیابی بازار مربوط می شود که ممکن است تحریم های آینده در صادرات انرژی روسیه قرار گیرد. روسیه سومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان ، در پشت ایالات متحده و عربستان سعودی است و تحریم های محدود کننده صادرات باعث ایجاد اختلال در بازار در میان بازار در حال حاضر تنگ می شود. در حال حاضر ، هر دو ایالات متحده و ایالات متحده واردات نفت روسیه را ممنوع اعلام کرده اند ، اما بسیاری از شرکت ها قبلاً از ترس از خطرات مالی از خرید نفت خام روسیه دور شده بودند و در صورت تحمیل تحریم ها ، مجازات می شود. علاوه بر این ، شرکت ها از نوری منفی مرتبط با خرید محصولات روسی آگاه هستند که اساساً در تأمین بودجه جنگ علیه اوکراین نقش دارد.

کشاورزی

در خارج از انرژی ، هر دو روسیه و اوکراین نیز تولید کنندگان اصلی کالاهای کشاورزی مانند گندم و ذرت هستند. بسیاری از گندم ها انتظار می رود تابستان امسال در اوکراین در ماه های زمستان در زمین قرار بگیرند. با ادامه جنگ ، صاحبان زمین ممکن است در حفظ ، لقاح و برداشت محصول خود در حفظ ، که ممکن است منجر به بازده پایین تر در تابستان امسال شود ، مشکل داشته باشند. این درگیری همچنین فعالیت حمل و نقل را در منطقه دریای سیاه که بیشتر گندم روسی و اوکراین را صادر می کند ، به شدت کاهش داده است.

در کنار هم ، روسیه و اوکراین تقریباً 30 ٪ از بازار جهانی صادرات گندم را عرضه می کنند در حالی که اوکراین تقریباً 17 ٪ از صادرات جهانی ذرت را تأمین می کند. 1 اختلال در صادرات ، همراه با انتظار بازده محصول پایین در اوکراین ، به قیمت های گندم و ذرت سال به روز کمک کرده است که به ترتیب تقریباً 39 ٪ و 23 ٪ افزایش یافته است.

قیمت کالاها در سال 2022 افزایش می یابد

تأثیر بر مصرف کنندگان

بیشتر مصرف کنندگان احتمالاً شنیده اند و متوجه شده اند که قیمت کالاها و خدمات طی چند ماه گذشته با سرعت بیشتری در حال صعود بوده است. افزایش قیمت ها یا تورم اخیراً با بسیاری از اقتصاددانان پیش بینی می کند که سرعت به تدریج در طول سال کند خواهد شد ، زیرا زنجیره های تأمین جهانی خود را از اختلال همه گیر کار می کردند و با تقاضای مصرف کننده ، از بین می روند. در نگاه اول ، به نظر می رسد که درگیری روسیه و اوکراین و در نتیجه افزایش قیمت کالاها ممکن است تأثیر طولانی تری بر قیمت های پرداخت شده برای کالاهای خاص داشته باشد.

افزایش قیمت کالاها ، هزینه کالاهای تولید شده توسط تولیدکنندگان را افزایش می دهد که به نوبه خود ، اغلب این هزینه ها را به مصرف کنندگان منتقل می کنند. ما تمایل داریم متوجه شویم که بیشتر برای محصولاتی که اغلب خریداری می کنیم ، مانند کالاهای مواد غذایی و سوخت برای وسایل نقلیه خود افزایش می یابد. همه موارد دیگر که قیمت های بالاتر برای نیازهای روزانه پرداخت می شود ، ما را با هزینه کمتری در جیب های خود می گذارد.

کانادا ، و به طور خاص ، آلبرتا ، تولیدکنندگان بزرگی از بسیاری از همین کالاها هستند که ارزش خود را افزایش داده اند. متأسفانه ، مصرف کنندگان نمی توانند از افزایش قیمت ها در پمپ یا قفسه های فروشگاه فرار کنند ، حتی وقتی کالاها از حیاط خلوت خود ما ناشی می شوند ، اما حداقل اقتصاد ما ممکن است در قیمت های قوی کالاها پشتیبانی کند. کشاورزانی که آن را از طریق برداشت خشکسالی سال گذشته ساخته اند ، امیدوارم بتوانند محصول خود را با قیمت های بالاتر بفروشند. تولیدکنندگان دیگر ، مانند شرکت های بخش انرژی ، باید شاهد تورم درآمدها باشند. این فعالیت اقتصادی اضافی می تواند به درآمد بیشتر ، مصرف و درآمدهای مالیاتی دولت کمک کند. چنین عواملی ممکن است به جبران برخی از اثرات منفی افزایش قیمت در زندگی روزمره ما کمک کند. گفته می شود ، در صورتی که ما شاهد قطعنامه ای برای درگیری در اوکراین باشیم - نتیجه ای که ما همچنان امیدواریم ، قیمت کالاها به سرعت کاهش می یابد.

اثرات روی یک نمونه کارها

همانطور که در بالا ذکر شد ، قیمت کالاهای بالاتر ممکن است به فشارهای تورمی اضافه شود ، که به طور بالقوه می تواند رشد اقتصادی را کند کند. درگیری فعلی در اروپای شرقی نیز چالش هایی را برای بانکهای مرکزی اضافه کرده است زیرا آنها سعی می کنند افزایش نرخ تعادل را به منظور کمک به مهار تورم و در عین حال ، محدود کردن آسیب به اقتصاد ، که اکنون در زمین لرزه تر است ، افزایش دهد. همانطور که انتظار داریم به کتابهای تاریخ نگاه کنیم ، افزایش عدم اطمینان در بازار نیز نوسانات بازار سهام را افزایش داده است ، در حالی که بسیاری از شاخص های اصلی شاهد کاهش هستند.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 72 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 23:12