4 نوع دسته از ریسک ها در مدیریت ریسک پروژه

ساخت وبلاگ

بسیاری یا همه محصولات اینجا از طرف شرکای ما هستند که به ما کمیسیون می پردازند. این نحوه کسب درآمد است. اما یکپارچگی سرمقاله ما تضمین می کند که نظرات کارشناسان ما تحت تأثیر جبران خسارت قرار نمی گیرند. شرایط ممکن است برای پیشنهادات ذکر شده در این صفحه اعمال شود.

A small business owner wearing a mask and hanging an Open sign on the front door of her shop.

منبع تصویر: گتی تصاویر

دسته های ریسک به مدیران پروژه کمک می کنند تا چه بخش هایی از یک پروژه را اشتباه بگیرند و برنامه ریزی کنند. بهترین روشها را برای شناسایی و مدیریت ریسک در پروژه خود بیاموزید.

در کتاب خود ، راحت با عدم اطمینان: 108 آموزه در مورد پرورش بی باک و دلسوزی ، راهبه بودایی ، راهبه بودایی چودرن می نویسد: "ریشه رنج در برابر یقین مقاومت می کند که مهم نیست که شرایط ، عدم اطمینان همه ما واقعاً است."

مدیریت ریسک پروژه فرایندی است که تصدیق می کند همه چیز اشتباه خواهد بود. با ایجاد دسته های ریسک پروژه ، تیم شما می تواند با پذیرش عدم قطعیت های ذاتی مدیریت پروژه و برنامه ریزی برای محوری در صورت لزوم ، نقاط درد غیر ضروری را کاهش دهد. به جای اینکه وانمود کنید مانند همه چیز دقیقاً طبق برنامه ریزی پیش می رود ، دسته های خطر به شما کمک می کنند تا دریابید که چگونه در هنگام این کار مقابله خواهید کرد.

در مورد طبقه بندی ریسک و بهترین شیوه ها برای مدیریت این خطرات برای نزدیک شدن به این واقعیت که همه نامشخص هستند ، بیاموزید.

نمای کلی: دسته های ریسک چیست؟

دسته بندی های ریسک عناصر خاصی در یک پروژه یا محیط عملیاتی آن هستند که می توانند در طول برنامه ریزی ، اجرای یا پیگیری های یک فعالیت اشتباه انجام شوند. این دسته از ریسک مواردی مانند هزینه ها ، جدول زمانی ، کارکنان موجود ، پذیرش عمومی و موجودی موجود را در نظر می گیرند. آنها به جزئیاتی که در ساخت یک پروژه موفق می پردازند ، نگاه می کنند و در نظر می گیرند که اگر یک یا چند مورد از این جزئیات دوره را از بین ببرد ، چه اتفاقی می افتد.

4 نوع خطرات پروژه

یک ساختار شکست خطر ، خطرات مختلف بالقوه در یک پروژه را تشریح می کند. چهار نوع اصلی از خطرات پروژه وجود دارد: مدیریت فنی ، خارجی ، سازمانی و پروژه. در این چهار نوع چندین نمونه خاص دیگر از خطر وجود دارد.

1. خطرات فنی

خطرات فنی به هر چیزی که می تواند با نرم افزار ، سخت افزار یا هر کتابچه راهنمای کاربر یا سایر اسناد فرآیند مربوط به پروژه شما اشتباه باشد ، اشاره دارد.

وقتی خطرات فنی خود را فهرست می کنید، در نظر بگیرید که آیا رایانه، تبلت یا سایر دستگاه های کافی برای همه اعضای تیم خود دارید یا خیر. از کارشناسانی در کارکنان خود بپرسید تا اشکالات نرم افزاری را که ممکن است ایجاد شود برطرف کنند یا به فروشندگان خارجی دسترسی دارید که می توانند کمک کنند. همچنین، بررسی کنید که آیا راهنمای مرجع کاربرپسند برای اجرای پروژه خود ایجاد کرده اید یا خیر.

2. خطرات خارجی

ریسک‌های خارجی چیزهایی هستند که می‌توانند بر پروژه شما تأثیر بگذارند که خارج از کنترل مستقیم سازمان شما هستند.

هنگام فهرست کردن ریسک های خارجی، وضعیت فعلی بازار خود را تحلیل کنید. در نظر بگیرید که چه مشکلاتی ممکن است با پیمانکاران فرعی یا تامین کنندگان شما پیش بیاید. مقررات محلی، ایالتی و فدرال مرتبط را که بر حوزه شرکت شما تأثیر می گذارد، مرور کنید. از شما بپرسید که آیا مشتریان شما ممکن است در طول زمان تغییر کنند و چگونه بر پروژه شما تأثیر می گذارد.

3. ریسک های سازمانی

ریسک های سازمانی به جنبه هایی از منابع و فرهنگ کلی شرکت شما اشاره دارد که می تواند بر اجرای پروژه شما تأثیر بگذارد.

هنگامی که ریسک های سازمانی خود را فهرست می کنید، ببینید آیا کارکنان کافی برای پوشش زمان و تلاش برای تکمیل پروژه خود دارید یا خیر. بررسی کنید که آیا فرآیندهای مالی شما به اندازه کافی خوب عمل می کند تا به موقع به پیمانکاران فرعی پرداخت کنید.

از شما بپرسید که آیا بودجه ای برای اجرای پروژه خود در نظر گرفته اید یا خیر. در نظر بگیرید که آیا سیاست هایی دارید که بدانید چه کسی در مورد مسائل حیاتی پروژه تصمیم می گیرد.

4. ریسک های مدیریت پروژه

ریسک های مدیریت پروژه شامل نحوه عملکرد تیمی است که مستقیماً روی پروژه شما کار می کند و چه جنبه های داخلی تیم شما می تواند بر موفقیت پروژه شما تأثیر بگذارد.

هنگامی که ریسک های مدیریت پروژه خود را فهرست می کنید، به فرهنگ و روحیه تیم خود و اینکه آیا مسائل بین فردی می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد، نگاهی بیندازید. بررسی کنید که آیا کانال های ارتباطی واضحی بین اعضای تیم ایجاد شده است یا خیر و آیا افراد می دانند که برای مسائل خاص به چه کسی مراجعه کنند.

در نظر بگیرید که آیا شما همه کسانی را که نیاز دارید در مرحله برنامه ریزی پروژه خود گنجانده اید یا صداهای دیگری وجود دارد که باید با آنها مشورت کنید.

Example of risk breakdown structure.

برای تعیین دسته های ریسک خاص پروژه خود، با چهار نوع اصلی ریسک شروع کنید و سپس مسائل بالقوه دقیق را برای هر کدام فهرست کنید. منبع تصویر: نویسنده

نحوه مدیریت دسته های ریسک

هر طرح مدیریت پروژه موفق باید شامل مراحلی برای مدیریت دسته بندی ریسک باشد. سه مرحله کلیدی برای انجام این کار وجود دارد.

1. برای شناسایی خطرات با مخاطبان وسیعی مشورت کنید

شناسایی خطرات اولین و احتمالاً مهمترین مرحله در یک برنامه مدیریت ریسک است. برای صاف ترین اجرای ممکن ، شما می خواهید درک کاملی از مکان شما را به دست بیاورید.

هیچ فرد مجرد در تیم شما نمی تواند لیست کاملی از خطرات احتمالی ایجاد کند. همه افراد درگیر از دیدگاه و تخصص خاصی برخوردار هستند که می تواند خطرات را که ممکن است بیشترین برنامه ریزی را داشته باشد ، آگاه کند.

هنگام شناسایی خطرات پروژه خود ، با مخاطبان گسترده مشورت کنید. از اعضای تیم IT خود برای افکارشان بخواهید. با یک گروه متمرکز از مشتریان خود مشورت کنید. به کارکنان سطح ورودی خود گوش فرا دهید و نگرش آنها را ارزیابی کنید. هرچه بازخورد بیشتری از صدای متنوع در پروژه خود بدست آورید ، برای خطرات دیگری که به تنهایی نمی توانید ببینید ، آماده تر خواهید بود.

2. به هر ریسک منجر شود

هنگامی که خطرات خود را مشخص کردید ، به شخصی اختصاص دهید که مسئولیت هر یک را بر عهده داشته باشد. شما می توانید این اطلاعات را در یک ردیاب پروژه قرار دهید تا تیم کامل شما می داند اگر کسی به یک خطر خاص کمک کند ، به چه کسی مراجعه کند.

هنگام تعیین خطرات ، در نظر بگیرید که چه کسی در تیم شما توانایی این نقش و تخصص آنها را دارد. این می تواند یک روش خوب برای اجازه دادن به افراد بیشتر احساس کند که مالکیت واقعی در این پروژه دارند ، که می تواند روحیه کارکنان را تقویت کند.

3. خطرات خود را پیگیری و اولویت بندی کنید

با استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه ، می توانید خطرات خود را ردیابی و اولویت بندی کنید. شما می خواهید یادداشت ها و اندازه گیری ها را در مورد احتمال بروز ریسک و تأثیر مالی و شهرت از خطر در صورت بروز آن درج کنید.

هنگام پیگیری خطرات خود ، تصمیماتی را در مورد اقدامات شما در صورت وقوع انجام دهید. اگر چنین است ، از زمان شروع برنامه های کاهش ، پیگیری کنید ، کجا در اجرای آنها هستند ، چه کسی چه اقداماتی را انجام داده است و نتایج فعلی چه بوده است.

بهترین روشها هنگام طبقه بندی خطرات برای پروژه خود

در هنگام ایجاد سطح طبقه بندی ریسک ، بهترین روشهای چندانی وجود دارد که می توانید از روند مدیریت ریسک برای پروژه فعلی و رشد سازمان خود استفاده کنید.

به دنبال مناطق مشترک خطر باشید

مقولات ریسک در مدیریت پروژه می تواند به شما نشان دهد که ممکن است خطرات مکرر داشته باشید. به عنوان مثال ، ممکن است توجه داشته باشید که اکثریت تحت نوع ریسک سازمانی قرار می گیرند. دیدن این امر می تواند به تیم شما کمک کند تا به جای تعیین تکه ها ، برای هر پروژه جدید ، راه حل های طولانی مدت برای آن خطرات پیدا کند.

همانطور که خطرات خود را شناسایی و اولویت بندی می کنید ، اطلاعات را در یک ریسک ریسک سازماندهی کنید ، که به تیم شما کمک می کند تا دسته بندی های متداول را بهتر نشان دهند. موسسه مدیریت پروژه (PMI) خاطرنشان می کند که این ابزار می تواند یکی از مهمترین مدیران پروژه باشد. شما می توانید نمونه های ثبت ریسک PMI را مرور کنید تا ایده ای از فرمی که ممکن است برای پروژه شما مؤثر باشد ، بدست آورید.

A risk register spreadsheet listing descriptions of risks, their categories, the status of a management plan, and related costs.

با ذکر دسته بندی های ریسک در ثبت ریسک خود ، می توانید به سرعت ببینید که آیا زمینه مشترک مشترک در بین آنها وجود دارد یا خیر. منبع تصویر: نویسنده

مدیریت ریسک را بخشی از یادگیری داخلی کنید

پرداختن به خطرات نیازی به یک روند استرس زا یا سفت و سخت نیست. مردم از اشتباهات و چالش ها رشد می کنند و می آموزند. شما می توانید مدیریت ریسک را پذیرفته باشید - شاید حتی سرگرم کننده!- جنبه ای از فرهنگ تیم شما با درج آن به عنوان بخشی از استراتژی یادگیری مجازی سازمان شما.

اعضای تیم را در مورد نحوه غلبه بر سناریوی خطر خاص ارائه دهید. ردیاب های ریسک و سایر ابزارهای مدیریت فرآیند را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. به کارمندان خود بخاطر ارائه راه حل های خلاقانه برای مشکلاتی که بوجود می آیند ، اعطا کنید.

به طور کلی ، بگذارید ریسک یک قطعه طبیعی آشکارا تصدیق شده از روند مدیریت پروژه باشد. ریسک را نه به عنوان یک مشکل بلکه به عنوان فرصتی برای ارتباطات تیمی مؤثر ، یادگیری داخلی و شفقت کارکنان مشترک مشاهده کنید.

خطرات خود را برای آگاهی از اولویت بندی تعیین کنید

در ابتدا می تواند احساس دلهره آور داشته باشد که لیست طولانی از خطرات داشته باشد و نمی داند که در ابتدا به کدام تمرکز توجه کنید. یک راه خوب برای شروع اولویت بندی خطرات خود ، تعیین کمیت آنها است. هر کجا ممکن است ، فکر کنید که در صورت وقوع آن خطر از دیدگاه مالی چقدر هزینه خواهد داشت.

کمیت ریسک از دیدگاه مالی شامل موضوعاتی از قبیل ضرر در درآمد ، هزینه های اضافی غیر منتظره ، هزینه های اضافی زمان کارکنان یا گردش کارمندان و هرگونه هزینه دیگری است که فقط در صورت ایجاد این خطر رخ می دهد.

دسته های ریسک را برای محدود کردن رنج با پذیرش عدم اطمینان شناسایی و مدیریت کنید

مدیریت پروژه نباید در مورد کنترل یک وضعیت باشد بلکه قبول اینکه هر کار با خطرات ذاتی همراه است ، تیم شما نیاز به یادگیری نحوه حرکت دارد. با شناسایی دسته های ریسک ، تیم شما می تواند بی اساس بودن واقعیت را بپذیرد و در حال تغییر در جریان همیشه در حال تغییر خطرات فنی ، خارجی ، سازمانی و مدیریت پروژه در هنگام بروز آنها باشد.

هشدار: بالاترین کارت بازوی نقدی که اکنون دیده ایم 0 ٪ مقدمات تا سال 2024

اگر از کارت اعتباری یا بدهی اشتباه استفاده می کنید ، می تواند برای شما پول جدی هزینه کند. کارشناس ما عاشق این انتخاب برتر است که دارای 0 ٪ معرفی آوریل تا سال 2024 است ، نرخ برگشت پول نقد تا 5 ٪ و همه به نوعی بدون هزینه سالانه.

در واقع ، این کارت به قدری خوب است که متخصص ما حتی از آن شخصاً از آن استفاده می کند. اینجا را کلیک کنید تا بررسی کامل ما را به صورت رایگان بخوانید و فقط در 2 دقیقه درخواست کنید.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 77 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 23:25