چگونه می توان DAPP را روی Solana ساخت؟

ساخت وبلاگ

سرعت معامله سیستم عامل های blockchain نقش مهمی در هدایت ترافیک شبکه دارد. یک بستر blockchain با سرعت معامله بالا ، تسهیلات مبادله بهتری را برای تأیید معاملات در زنجیره ارائه می دهد. Solana یکی از بلاکچین های پر سرعت ترجیح داده شده است که دارای نمونه سازی زمان رمزنگاری است. این تقریباً می تواند ترافیک شبکه را تنظیم کرده و حداکثر 2500 معاملات در ثانیه را پردازش کند. بنابراین سولانا یکی از سریعترین شبکه های جهان است.

به دلیل سرعت بالای معامله Solana و هزینه های پایین گاز ، بسیاری از مشاغل و کارآفرینان ترجیح می دهند DAPP های خود را بر روی پلت فرم Solana توسعه دهند. Solana با یک مکانیزم اجماع POH منحصر به فرد و BFT برج POS ، هزینه ارتباطی و تأخیر معامله را غلبه می کند. از اثبات تاریخ شبکه به عنوان یادآوری قبل از اجماع POS استفاده می کند.

Solana دارای یک اکوسیستم پویا با ابزارها و ویژگی های بسیاری مانند قابلیت همکاری است. این پروتکل قابلیت همکاری خود را به عنوان کرم چاله طراحی کرده است. با استفاده از پروتکل قابلیت همکاری و یک مکانیسم اجماع متمایز ، Solana مشاغل ، کارآفرینان و توسعه دهندگان را با طیف گسترده تری فراهم می کند تا بتوانند کاربردهای غیرمتمرکز خود را به طور ایمن بسازند و راه اندازی کنند. این مسائل احتقان و مقیاس پذیری شبکه را که هنگام پردازش یک معامله یا استفاده از DAPP با کمک یک پروتکل انتشار بلوک منحصر به فرد و حداقل وضعیت Mempool ناچیز به حداقل می رساند ، به حداقل می رساند.

این مقاله راهنمای مختصری در مورد ایجاد یک برنامه غیر متمرکز در شبکه Solana است.

درباره Blockchain Solana

Solana که توسط آناتولی یاکوونکو در سال 2017 تأسیس شده است ، یک شبکه عمومی blockchain است که از نظر طبیعت منبع باز است. اکوسیستم آن مبتنی بر مکانیسم اجماع اثبات تاریخ و اثبات سهام است. ارز بومی سولانا SOL است و برای تنظیم معاملات همسالان در شبکه استفاده می شود. شبکه Solana "مقاوم در برابر سانسور" است و یک blockchain نسل چهارم است. همچنین از استفاده از قراردادهای هوشمند و NFT در اکوسیستم خود پشتیبانی می کند.

Solana با توجه به تکنیک نگه داشتن زمان بر اساس اثبات تاریخ (POH) عمل می کند. اثبات تاریخ به از بین بردن مشکل مقیاس پذیری و زمان لازم برای رسیدن به اجماع در مورد سفارشات معامله کمک می کند. بنیانگذار Solana ، Yakovenko ، معتقد است که این مکانیسم اجماع قوی می تواند به طور هموار فرآیند blockchain سفارش معامله در شبکه Solana را به طور خودکار خودکار کند.

Solana با کمک برنامه خط فرمان بومی خود از چندین کیف پول پشتیبانی می کند. این کشور با استفاده از کیف پول برنامه یا کیف پول مبتنی بر مرورگر آنلاین طرفداری می کند. این کیف پول ها به جای استفاده از ابزارهای خط فرمان ، یک تجربه کاربر پسند را برای کاربران ارائه می دهند. کیف پول های مبتنی بر خط فرمان برای متخصصان و توسعه دهندگان blockchain است ، زیرا ویژگی های جدید در شبکه Solana همیشه در خط فرمان پشتیبانی می شود. کیف پول های مبتنی بر ابزارهای خط فرمان در راه حل های شخص ثالث گنجانیده می شوند.

کیف پول های مختلف پشتیبانی شده توسط زنجیره Solana به شرح زیر است:

  • کیف پول های برنامه تلفن همراه
  • کیف پول
  • کیف پول Solflare
  • کیف پول سخت افزار
  • کیف پول فرمان

اکنون که ما با شبکه Solana و انواع کیف پول آن آشنا هستیم ، بگذارید درک کنیم که چرا علاقه مندان به blockchain و توسعه دهندگان آن را در بخش بعدی بسیار ترجیح می دهند.

چرا باید روی سولانا بسازید؟

بهترین بخش در مورد شروع توسعه در اکوسیستم Solana این است که شما نیازی به قراردادهای هوشمند قبلی یا دانش زنگ زدگی ندارید. شما قبل از شروع یک فرآیند توسعه در اکوسیستم Solana نیازی به تجربه blockchain ندارید ، زیرا این یکی از بلاکچین های کاربر پسند است و به راحتی قابل برنامه ریزی است.

در شبکه Solana ، قراردادهای هوشمند به برنامه ها گفته می شود. از زبانهای برنامه نویسی مانند Rust C و C ++ برای تهیه برنامه هایی برای شبکه Solana استفاده می شود.

برنامه های Solana برای ساخت DAPP های منحصر به فرد و قوی در زنجیره مهم است. علاوه بر این ، بسیاری از ابزارهای آماده در اکوسیستم Solana برای کاربران جدید که با فرآیند توسعه DAPP در Solana آشنا نیستند ، وجود دارد. Solana Labs یک Solana Web3. JS SDK مناسب را تهیه کرده است که به کاربران کمک می کند تا با برنامه های blockchain و با برنامه های Solana یا قراردادهای هوشمند Solana به طور کارآمد ارتباط برقرار کنند.

پایه و اساس توسعه DAPP در زنجیره Solana API JSON RPC است که معادل لایه ای از ارتباطات است که به کاربران و توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با blockchain ارتباط برقرار کنند. مزایای مختلفی از توسعه در اکوسیستم Solana وجود دارد که در زیر آورده شده است:

سرعت

Solana یکی از سریعترین blockchain ها در سطح جهان است ، با سابقه پردازش تقریباً 2500 معاملات در ثانیه.

هزینه در هر معامله

برای پردازش معامله در یک بستر blockchain ، کاربر باید حداقل هزینه گاز را بپردازد. این هزینه از blockchain تا blockchain متفاوت است و برخی از آنها برای پردازش معامله به مقدار خوبی از هزینه گاز نیاز دارند. در رابطه با این امر ، Solana یکی از ارزان ترین blockchain ها از نظر هزینه گاز آن است که تقریباً معادل 0. 00025 دلار است.

بدون مسئله Mempool

Mempool در blockchain حاکی از منطقه انتظار است که در آن معامله پس از پردازش برای پذیرش آن توسط blockchain منتظر می ماند. در سولانا ، چنین دردسر وضعیت Mempool در شبکه وجود ندارد. این مستقیماً معاملات را به blockchain اضافه می کند ، بنابراین باعث صرفه جویی در وقت زیادی و به حداقل رساندن احتقان شبکه می شود.

برنامه ریزی آسان تر

Solana یک بستر کاربر پسند با ابزارهای آماده است و یک فرآیند آسان برای استقرار قرارداد هوشمند دارد. این می تواند به صورت نمایی برنامه های غیر متمرکز بر روی سیستم عامل خود میزبانی کند. Solana همچنین از معاملات زنجیره ای ، ارتباطات و میزبانی DAPP با پروتکل پل خود که به عنوان کرم چاله شناخته می شود ، پشتیبانی می کند.

متن باز

Solana یک شبکه منبع باز با نرم افزار و کدهای آسان برای ساخت در اکوسیستم خود است. کاربران و توسعه دهندگان Solana می توانند کد نرم افزار Solana را مستقیماً از GitHub آزمایشگاه Solana بارگیری کنند و همچنین می توانند یک گره را در اختیار داشته باشند و فوراً در حال اجرا باشند.

dapp ساخته شده بر روی زنگ زدگی

تمام برنامه های غیر متمرکز با استفاده از زنگ زدگی در اکوسیستم Solana ساخته شده اند. Rust یکی از زبانهای برنامه نویسی است و در Solana به مسائل مربوط به ایمنی حافظه و همزمانی موضوع می پردازد.

اکنون که ما با مزایای ساخت در سکوی Solana آشنا هستیم ، اجازه دهید تا در مراحل ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز غرق شویم.

چگونه می توان DAPP را روی Solana ساخت؟

مرحله 1

زنگ زدگی ، نخ ، سولانا و لنگر را نصب کنید

زنگ زبان برنامه نویسی را برای نوشتن قراردادهای هوشمند Solana با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

در صورتی که می خواهید آن را در ویندوز انجام دهید ، سپس GitBash را از Git نصب کنید - بارگیری ها این یک ترمینال است که اجازه می دهد تا دستورات منحصر به فرد را روی ویندوز اجرا کنید که در غیر این صورت در ویندوز موجود نیست. بعد از نصب GitBash ، دستور نصب Rust را که در بالا ذکر شد در ترمینال GitBash اجرا کنید.

سپس از دستور زیر برای اضافه کردن اجرایی زنگ زدگی استفاده کنید:

نصب خود را با اجرای دستورات زیر بررسی کنید:

در مرحله بعدی ، Solana را با این دستور نصب خواهید کرد:

بعد از نصب موفق ، دستور زیر را اجرا کنید:

گام 2

node. js را نصب کنید

مرحله بعدی نصب Node. js به همراه نخ است. این مورد برای کار با برنامه های لنگر لازم است. نسخه LTS را از node. js نصب کنید.

نصب را با اجرای دستور زیر تأیید کنید:

سپس نخ را با اجرای دستور زیر نصب کنید:

مرحله 3

لنگر را نصب کنید

اکنون لنگرگاه را نصب کنید ، پروتکل که به ساخت برنامه ها روی پلت فرم Solana کمک می کند.

دستور زیر را اجرا کنید:

سپس نصب را با: تأیید کنید:

سپس نصب را با: تأیید کنید:

مرحله 4

پروژه Setup Solana قبلاً پیکربندی شده است تا به طور پیش فرض در MainNet کار کند. این بدان معنی است که هر معامله دارای یک سکه SOL منحصر به فرد در قالب هزینه گاز است. شما نمی خواهید در هنگام توسعه برنامه های غیر متمرکز در Solana ، در همان چیز شرکت کنید.

حالا اجازه دهید موارد زیر را انجام دهیم:

  • برای استفاده از DevNet ، ابزار Solana CLI را پیکربندی کنید
  • پروژه اولیه با چارچوب لنگرگاه

Solana را برای کار با شبکه DevNet با استفاده از دستور زیر تنظیم کنید:

سپس به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید ، که باید برنامه های خود را با آن اجرا کنید و مستقر کنید:

آدرس کیف پول خود را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید:

با وارد کردن دستور airdrop ، برخی از سکه های سولنا را انجام دهید:

در صورت تمایل به مانده حساب خود ، دستور زیر را اجرا کنید:

با اجرای دستور زیر روی دسک تاپ خود ، چارچوب لنگرگاه را تنظیم کنید:

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 73 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 23:56