نحوه ساخت ماتریس مقاومت نسبی برای سهام و ETF با پایتون

ساخت وبلاگ

چگونه و چرا می توان از مفهوم قدرت نسبی برای یافتن سرمایه گذاری های امیدوارکننده در بازار سهام ، با پیوندهایی به کد پایتون در GitHub استفاده کرد.

در بین تحلیلگران فنی ، مفهوم قدرت نسبی بسیار محبوب است. مفهوم ساده اما قدرتمند است. قدرت نسبی صرفاً اندازه گیری عملکرد قیمت یک امنیت نسبت به امنیت دیگر ، یک شاخص معیار یا گروه دیگری از اوراق بهادار است. این یک محاسبه متفاوت از شاخص قدرت نسبی (RSI) است که نیز محبوب است. RSI عملکرد یک امنیت را در برابر عملکرد گذشته خود ، معمولاً طی یک دوره 14 روزه اندازه گیری می کند. محاسبه قدرت نسبی که من در مورد آن صحبت می کنم با تقسیم قیمت آن امنیت بر اساس قیمت امنیت مقایسه ای یا شاخص حاصل می شود.

با مشاهده روند در این نسبت ، بالا یا پایین ، می توانید عملکرد نسبی امنیت موضوع را در برابر معیار با گذشت زمان مقایسه کنید. استحکام نسبی معمولاً برای مدت زمان متوسط شش تا دوازده ماه اندازه گیری می شود. این به شما داده های سری زمانی کافی را برای دیدن چند معکوس به جلو و عقب در بین مدعیان می دهد.

قدرت در استحکام نسبی این است که تمایل دارد برای مدت زمان قابل اندازه گیری ، اغلب برای هفته ها و ماه ها ادامه یابد. تعدادی از دلایل مستند برای این امر وجود دارد. بارزترین دلیل این است که قدرت نسبی از ذهنیت گله در وال استریت استفاده می کند و از آن استفاده می کند. این مشاهدات در یک مقاله سفید تولید شده توسط گروه مدیریت سرمایه کلارک در وب سایت خود به طور طولانی شناسایی و مورد بحث قرار گرفته است.

به عنوان مثال ، فرض کنید که ما می خواهیم قدرت نسبی سهام اپل (AAPL) را در برابر شاخص S& P 500 اندازه گیری کنیم. ما به سادگی می توانیم قیمت بسته شدن روزانه AAPL را با جاسوسی ETF (نمایندگی مناسب از شاخص S& P 500) در طی شش ماه گذشته تقسیم کنیم. سپس می توانیم روند روزانه این نسبت را در طول زمان در یک نمودار مشاهده کنیم. نمودار نقطه و شکل بیشتر در این نوع تجزیه و تحلیل استفاده می شود زیرا باعث کاهش صدای بازار زیادی می شود و هم روندهای بلند مدت و هم کوتاه مدت را نشان می دهد. این نمودار به تازگی به نظر می رسد:

از خطوط آبی روی نمودار می توانید ببینید که قدرت نسبی AAPL در مقابل شاخص S& P 500 روندی صعودی دارد، اگرچه در چند ماه گذشته کند شده است. این همیشه به این معنی نیست که سهام AAPL به طور پیوسته سریعتر از شاخص بالا می رود. اگر شاخص در حال کاهش بوده است، نشان دادن قدرت نسبی قوی برای AAPL همچنین می تواند به این معنی باشد که AAPL با سرعت کمتری کاهش یافته است.

یکی از ویژگی‌هایی که من در مورد مفهوم قدرت نسبی بیشتر دوست دارم این است که می‌توانید از آن برای یافتن قوی‌ترین دارایی در گروهی از دارایی‌ها با مقایسه هر دارایی در گروه با هر دارایی دیگر در سبک مسابقات دور برگشتی استفاده کنید. نتیجه این نوع تحلیل، ماتریس قدرت نسبی نامیده می شود. در این مقاله، نحوه محاسبه یک ماتریس RS را توضیح خواهم داد و پیوندهایی به نوت بوک پایتونی که برای این منظور نوشتم را اضافه خواهم کرد.

فرض کنید به گروهی متشکل از پنج سهام فناوری (اپل، متا، مایکروسافت، اوراکل و آمازون) نگاه می‌کنید و می‌خواهید ببینید کدام یک از نظر قدرت نسبی قوی‌تر هستند. شما باید نسبت RS (قیمت بسته 1 سهام / قیمت بسته شدن سهام 2) را برای هر یک از پنج سهم در برابر هر یک از سهام دیگر محاسبه کنید. هر سهم هم در صورت و هم در مخرج نوبت خود را می گیرد. بنابراین در نهایت می توانید بیست و پنج نسبت را ایجاد کنید که در یک سری زمانی شش ماهه اندازه گیری شده اند.

سپس از یک الگوریتم نقطه و شکل برای تعیین آخرین نشانگر جهت کوتاه مدت (X در مقابل O) و شاخص روند بلندمدت (خرید در مقابل فروش) برای هر جفت نسبت RS استفاده کنید. برای یافتن برنده، تعداد X و BUY ها را برای هر سهم جمع کرده و آنها را با تعداد خرید و سپس تعداد X رتبه بندی می کنید. نتیجه نهایی با استفاده از پارامتر اندازه جعبه 6٪ به این شکل خواهد بود:

در این سناریو، اپل قوی ترین روند RS را در بین پنج مورد نشان می دهد. این بدان معناست که اپل می تواند در چند ماه آینده بهترین شانس را برای عملکرد بهتر از گروه داشته باشد.

یک راه قوی تر برای استفاده از این ابزار، مقایسه بخش ها و صنایع با یکدیگر است. تحقیقات مومنتوم نشان داده است که 80 درصد از عملکرد قیمت سهام را می توان با قدرت صنعتی که به آن تعلق دارد توضیح داد.

در این سناریو ، ما می توانیم ETF هایی را که نمایانگر یازده بخش شامل شاخص S& P 500 ، به علاوه خود S& P 500 است ، مقایسه کنیم. این به ما نشان می دهد که کدام بخش ها در مقابل کم کاری این شاخص به شکلی که باید حداقل برای چند ماه ادامه داشته باشد ، بهتر عمل می کنند. رتبه بندی ماتریس RS با استفاده از یک پارامتر اندازه 3. 5 ٪ جعبه:

این نتیجه برای من نشان می دهد که بخش های انرژی و املاک و مستغلات باید به بهترین وجه در موقعیتی قرار بگیرند تا از شاخص S& P 500 در طی چند ماه آینده بهتر عمل کنند و زمینه های شکار خوبی برای جستجوی سهام های فردی یا گروه های کوچکتر صنعت هستند که به طور بالقوه می توانند از آن بهتر باشند.

من همچنین مشاهده می کنم که به نظر می رسد فقط دو مورد از یازده بخش قدرت بیشتری نسبت به خود شاخص S& P 500 نشان می دهد. من گمان می کنم که این ممکن است شاخص ضعف اساسی در بازار باشد. برای شواهد بیشتر در مورد این روند ، چند پاراگراف آخر مقاله اخیر من در مورد محاسبات نقطه و شکل (آمار BPI) را بررسی کنید.< Span> در این سناریو ، ما می توانیم ETF هایی را که نمایانگر یازده بخش متشکل از شاخص S& P 500 است ، به علاوه خود S& P 500 مقایسه کنیم. این به ما نشان می دهد که کدام بخش ها در مقابل کم کاری این شاخص به شکلی که باید حداقل برای چند ماه ادامه داشته باشد ، بهتر عمل می کنند. رتبه بندی ماتریس RS با استفاده از یک پارامتر اندازه 3. 5 ٪ جعبه:

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 71 تاريخ : شنبه 6 خرداد 1402 ساعت: 0:37