وقت آن است که غرب در مورد چگونگی درگیر شدن با روسیه شکست خورده فکر کند

ساخت وبلاگ

این قطعه بخشی از مجموعه ای از تحلیل های سیاست با عنوان "مقالات Talbott در مورد پیامدهای حمله روسیه به اوکراین" است که به افتخار دولتمردان آمریکایی و رئیس جمهور سابق بروکینگز استروب تالبوت نامگذاری شده است. بروکینگز بخاطر حمایت سخاوتمندانه خود از برنامه سیاست خارجی بروکینگز از معتمد فیل نایت قدردانی می کند. این قطعه قبل از خروج ارتش روسیه از شهر خرسون و کرانه باختری رودخانه دنیپرو در نوامبر 2022 نوشته شده است.

معرفی

Pavel K. Baev

همکار ارشد غیر متخصص - سیاست خارجی ، مرکز ایالات متحده و اروپا

جنگ اوکراین مطمئناً طبق برنامه رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین - یا در واقع ، طبق هر تجدید نظر در طرحی که فرماندهی عالی در مسکو در طی هشت ماه جنگ سخت انجام داده است ، پیش نمی رود. یک ناسازگار اوکراین کاملاً در تلاش است تا تجاوز را شکست دهد ، و یونایتد (بسیار فراتر از محاسبات روسی) وست متعهد است که از کیوی حمایت کند. خطوط پیروزی اوکراین از طریق مه ضرب المثل جنگ قابل تشخیص است ، اما دامنه ، زمان بندی و طنین انداز یک شکست روسیه مبهم است.

گزاره کار در اینجا این است که شکست روسیه می تواند به طور ناگهانی وارد شود و به سرعت آشکار شود.

این تجزیه و تحلیل سعی در ترسیم یک مسیر از این شکست آینده دارد ، که می تواند از تجزیه فاجعه بار رژیم استبدادی روسیه و شکستن این وضعیت عمیقاً آشفته جلوگیری کند. چنین نتیجه ای از جنگ پوتین در انتخاب بد بسیار بد ، یک امکان مشخص است-سابقه تاریخی انقلاب بلشویک در سالهای 18-1917 آموزنده است-اما فراخوانی یک فاجعه خیالی به وجود نمی آید به سختی یک تمرین فکری شایسته است. گزاره کار در اینجا این است که شکست روسیه می تواند به طور ناگهانی وارد شود و به سرعت آشکار شود (که به این معنی نیست که این کار خواهد بود) و این روند شامل چالش ها و خطراتی می شود که متفاوت و شدیدتر از افراد ذاتی روند کندی باشدشکست در یک جنگ طولانی و اساساً ناخوشایند. در این گزاره ، حذف پوتین از قدرت ، که ممکن است غیرممکن به نظر برسد ، تا زمانی که واقعاً اتفاق بیفتد.

در اواخر تابستان سال 2022 ، اکثر پیش بینی های غربی مربوط به یک جنگ طولانی از جذابیت بود ، که باعث می شد در صورت عدم وجود سالها ، جلسات مربوط به خطرات پس از جنگ را به تعویق بیندازد. در اواخر ماه سپتامبر ، دنباله عملیات ضد حمله اوکراین باعث محدود شدن این تفکر تنبل شده بود ، اما مکث جدیدی در میدان های اصلی نبرد از اواسط اکتبر آن را بازگرداند. مبلغان و کارشناسان اصلی در مسکو هنوز هم آمادگی روسیه را برای غالب در جنگ طولانی ادعا می کنند ، اما این استدلال متعلق به حوزه جنگ اطلاعاتی است و با ارزیابی های روشنگری که نشان دهنده کاهش توانایی های جنگی و تخریب مجتمع دفاعی روسیه است ، کمرنگ است. موضوع رایج اکنون ارزیابی گزینه های تشدید هسته ای است ، اما این تجزیه و تحلیل از این قلمرو غیرقابل تصور باقی می ماند ، با فرض - همانطور که چند دانشمند هوشیار روسی انجام می دهند - که هرگونه استفاده هسته ای اول فاجعه ای برای روسیه خواهد بود. 1

جزر و مد جنگ به وضوح تبدیل شده است. تصمیم دوگانه پوتین برای سفارش یک بسیج جزئی (ناگزیر بدبختی بدخیم) و الحاق چهار منطقه اوکراین (که از آن نیروهای روسی در حال اخراج هستند ، دهکده توسط دهکده) نمی توانند این پویایی ها را تغییر دهند. هر مایل مربعی که توسط گردان های الهام گرفته از اوکراین آزاد شده است ، نشان دهنده نقض دیگر یکپارچگی سرزمینی روسیه است که با این واقعیت که سرزمین های خارج از کنترل خود را در بر گرفته است ، به خطر می افتد. این بدان معناست که فرصت ها و خطرات ذاتی در مورد حساب دردناک در مسکو با واقعیت شکست در "عمل ویژه" سرنوشت ساز آن باید بدون تأخیر بررسی شود.

Kherson تفاوت زیادی در مسکو ایجاد می کند

ترسیم یک دوره از شکست روسیه ، به جای یک تخیل طولانی ، نیاز به تفکر استراتژیک عقل سلیم دارد. با این حال ، در میان محرک های متعدد این دلهره ، این تعامل جنبشی در چندین میدان نبرد اوکراین است که تأثیر اساسی داشته اند. پیشرفت دیدنی در Balakliya و اخراج نیروهای روسی از منطقه خارکف به عنوان شوک برای مؤمنان غربی در بن بست و برای برنامه ریزان جنگ در مسکو شوک شد ، اما آن متفکران استراتژیک را که نظارت بر توانایی های کمرنگ و کاهش یافته بودند ، غافلگیر نکردند. روحیه نیروهای روسی و پیش بینی کرد که یک مسیر به تدریج انجام می شود ، سپس ناگهان. این امکان وجود داشت که مقامات روسی این فاجعه را به عنوان "گروه بندی مجدد" توضیح دهند ، حتی اگر وبلاگ نویسان "میهن پرست" گریه کنند ، و عقب نشینی بعدی از لیمن به عنوان "مانور برنامه ریزی شده" (به یک اعتراض حتی بلندتر) ارائه شد ، اماحداقل از محاصره ترسیده جلوگیری شد.

با این حال ، نبرد مداوم برای Kherson ممکن است یک بازتکور استراتژیک از نسبت های بسیار بیشتر ایجاد کند. رئیس جمهور اوکراین ، ولدیمیر زلنسکی ، قصد آزادسازی این شهر را در ماه ژوئیه اعلام کرد و دنباله ای از حملات اوکراین در ماه آگوست آغاز شد ، اما تنها چند موفقیت تاکتیکی به ثمر رسید. فرماندهی روسیه تصمیم گرفت تقویت این موقعیت آسیب پذیر را در غرب رودخانه Dnipro به ارمغان آورد - در گذشته نگر ، این تصمیم ممکن است به عنوان یک اشتباه بزرگ استراتژیک شناخته شود ، که با دستور پوتین برای حفظ کنترل بر روی kherson از نظر نمادین مهم تعیین شده است. با قرار دادن موشک های موبایل موبایل که به تازگی ارائه شده است M142 Himars برای استفاده خوب ، نیروهای اوکراینی بارها و بارها به سه پل Dnipro برخورد کرده و به طور موثری تحویل تجهیزات به گروهی 25،000 نفری روسی را رد کردند. سربازان روسی تحت تأثیر حملات جدید اوکراینی در اوایل ماه اکتبر عقب نشینی کردند و "عملیات ویژه" به تازگی منصوب شده ، فرمانده سرگی سوروویکین ، در هنگام سفارش تخلیه دولت خلیج روسیه ، در مورد "تصمیمات دشوار" صحبت کرد. دفاعی Kherson توسط پیاده نظام تازه روسیه تقویت شده است ، اما روحیه جنگی آنها به اندازه منابع آنها کم است ، بنابراین یک پیشرفت تاکتیکی اوکراینی می تواند یک مسیر را به وجود آورد-و برخلاف آیزیم ، گردان های ناامید روسیه هیچ راهی برای فرار ندارند.

کرملین قادر به پنهان کردن یا توضیح این فاجعه نخواهد بود ، و همچنین نمی تواند پاسخ دهد - همانطور که پس از انفجار روی پل کرچ - با موجی از حملات موشکی ، فقط به این دلیل که سهام Kalibr و Iskander در حال حاضر کم استبشردر ماه ژوئیه ، عقب نشینی از Kherson می توانست با یک حمله جدید در دونباس جبران شود. اما در اواخر ماه اکتبر ، این فشار - که در درجه اول توسط مزدوران "واگنر" به دلیل فرسودگی گروه های تاکتیکی گردان معمولی (BTG) انجام می شود - بی فایده و بی معنی به نظر می رسد. 2 بسیج جزئی که توسط پوتین تصویب شده است نمی تواند تقویت کننده های موثری برای تثبیت خطوط دفاعی تولید کند ، و همچنین نمی تواند سخت افزار نظامی مدرن را برای واحدهای تازه تشکیل شده تحویل دهد. این بسیج باعث شوک عمیقی برای جامعه روسیه شده است ، که با این تصور تقویت شده است که هر بازپرداخت تاکتیکی اکنون از دست دادن قلمرو روسیه است ، زیرا پوتین نه تنها به شبه بازنشسته دونتسک و لوهانسک ، بلکه از خانسک ، بلکه از خانسون و همچنین از خلیج و لوهانک عجله کرد. مناطق Zaporizhzhia.

رژیم پوتین و موقعیت وی به عنوان یک رهبر غیر قابل تعویض ممکن است سنگی به نظر برسد. با این حال ، شکاف های متعدد در این یکپارچه باز شده است و مطمئناً تحت تأثیر شکست Kherson گسترش می یابد ، که احتمالاً باعث فروپاشی ناگهانی می شود. نارضایتی گسترده اجتماعی باعث اختلاف نظر در بین نخبگان روسیه می شود. در این وضعیت آشفته ، هر محرک-یک عصبانیت جزئی در یک BTG تحقیرآمیز ، طغیان اعتراضات در یک منطقه رکود اقتصادی یا یک تصادف فنی در یک میدان نفتی ضعیف-می تواند یک بحران سیاسی ناگهانی اما غیرقابل تحمل در مسکو ایجاد کند. جنگ های جنگ ممکن است تشویق و حتی یک کودتای پوتین را تقویت کند ، اما خواسته های آنها برای بسیج کامل نه پایه و اساس اقتصادی و نه حمایت عمومی ، بنابراین باند غصب کننده ها در مورد قطع کردن آنها به منظور یافتن راهی برای خارج شدن از این امر ، اندکی از سوءاستفاده ها برخوردار است. تسریع فاجعه ، سرزنش آن در "تزار" اعزام شده. جالب توجه به نظر می رسد که این سناریو ، در تاریخ روسیه به چندین سابقه توجه می کند ، و شیوه های خاصی برای از بین بردن یک استبدادی توهین آمیز که خود را به یک مشکل بزرگتر از زندگی تبدیل کرده است ، نشان می دهد. آنچه در مورد عزیمت پوتین ضروری است ، که ممکن است نه تنها به طور ناگهانی بلکه خیلی زود اتفاق بیفتد ، این است که یک شرط کلیدی برای این تحلیل است ، زیرا او محکم در دوره ای قرار دارد که روسیه را به یک فاجعه منتقل می کند.

هسته ای به معنای اهداف شخصی است

مقصر بودن "عملیات ویژه" شکست خورده به طور مستقیم و به طور انحصاری بر روی شانه های پوتین (اطمینان از اینکه هیچ یک از شیء های او) ممکن است راهی آسان برای وضعیت ناامید کننده روسیه برای جانشینان فوری وی باشد. با این حال ، این ترفند برای پایان دادن به جنگ به اثبات مادی زیادی در مورد آمادگی آنها نیاز دارد. تراشه چانه زنی بلافاصله در دسترس نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia است که برای چندین ماه همچنان یک نگرانی بزرگ امنیتی برای اروپا است. توافق برای عقب نشینی نیروهای روسی از این منطقه (لغو فرمان پوتین برای تصرف کارخانه) ممکن است اولین قدم در سری امتیازات سرزمینی باشد. این همچنین می تواند راه از سرگیری مذاکرات با ایالات متحده در مورد ثبات استراتژیک و باز کردن چشم اندازهای جدید برای کنترل تسلیحات هسته ای را هموار کند.

چنین مذاکرات به طور سنتی در خدمت کرملین به عنوان وسیله اصلی حمایت از وضعیت بین المللی محوری روسیه است. رهبری جدید دلیل خوبی خواهد داشت تا انتظار داشته باشد که علاقه شدید ایالات متحده برای جایگزینی پیمان جدید شروع سال 2010 ، در سال 2021 تجدید شود ، اما برای انقضاء در سال 2026 برنامه ریزی شده است. 3 شکست در اوکراین برای تغییر ارزیابی در مسکو در مورد سودمندی سلاح های هسته ای وبازده از سرمایه گذاری های عظیم در نوسازی سه گانه استراتژیک از ابتدای سال 2010 ، به عنوان گزینه های تشدید هسته ای به عنوان آخرین اقدامات متری برای شکستن الگوی مشکلات در اوکراین (حداقل در لحظه این نوشتار) دوباره بودارزیابی و دور انداخته شده است. جانشینان پوتین ممکن است تصمیم بگیرند برخی از پروژه های حیوان خانگی خود را لغو کنند ، مانند موشک های دریایی پیشران هسته ای Burevestnik یا هواپیمای بدون سرنشین هسته ای زیر آب Poseidon ، که در هیچ کجا نزدیک به اتمام نیستند و در طول آزمایش خطرات فوق العاده ای را شامل می شوند. چنین اقداماتی می تواند موانع مهمی برای پیشرفت سریع در مذاکرات پایداری استراتژیک با ایالات متحده از بین ببرد ، اما مشکل سخت تر پیوند کاهش قابلیت های توهین آمیز با محدودیت در دفاع موشکی به امتیازات بیشتری از مسکو نیاز دارد.

بخشی از زرادخانه هسته ای روسیه که توجه و نگرانی های بی سابقه ای غربی را در طول جنگ اوکراین به خود جلب کرده است ، کلاهک های غیر استراتژیک است که در آن هیچ داده قابل اعتماد وجود ندارد.

بخشی از زرادخانه هسته ای روسیه که توجه و نگرانی های بی سابقه ای غربی را در طول جنگ اوکراین به خود جلب کرده است ، کلاهک های غیر استراتژیک است که در آن هیچ داده قابل اعتماد وجود ندارد. رهبری جدید ممکن است سعی کند برخی از کاهش های یک جانبه را پس از نمونه ابتکارات هسته ای ریاست جمهوری (1991) اعلام کند ، اما کارآیی چنین اقدامات به اعتماد بستگی دارد ، که بین رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی و رئیس جمهور پیشین ایالات متحده جورج اچ. بوش ، اما در مرحله نهایی جنگ اوکراین از نظر کمبود خواهد بود. یکی از قوی ترین انگیزه ها برای نخبگان روس - که پس از عزیمت پوتین برای حفظ و تقسیم قدرت تلاش می کنند - برای ایجاد مصالحه معنی دار ، حذف تحریم های شخصی است. این محرک ممکن است آنها را ترغیب کند تا تابو شفافیت در مورد انبارهای سلاح های هسته ای را بشکند.

بلاروس رایگان می شکند

شکست نظامی روسیه در خرسون و دنباله عقب نشینی های سیاسی مبنی بر اینکه رهبری پس از پوتین مجبور به اجرای آن خواهد شد ، به ناچار تأثیر می گذارد بر وضعیت سیاسی بلاروس و الكساندر لوكاشنكو رئیس جمهور بلاروس را به قدرت می رساند. لوکاشنکو تاکنون موفق به مقاومت در برابر فشار برای شرکت مستقیم در حمله به اوکراین شده است ، اما عملیات توهین آمیز فوریه توسط گروهی از نیروهای روسی به سمت کیف از قلمرو بلاروس ، به ناچار این کشور را به عنوان یک طرف در معرض تجاوز قرار داده است. پس از عدم موفقیت آن بلیتزکریگ ، بیشتر سربازان روسی از بلاروس خارج شدند ، اما تهدید حمله جدید ، شاید با مشارکت ارتش بلاروس ، همچنان ادامه داشته است.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 89 تاريخ : شنبه 6 خرداد 1402 ساعت: 1:29