تفاوت بین تجارت و بازرگانی

ساخت وبلاگ

Trade Vs Commerce

فعالیت های تجاری به دو دسته کلی صنعت و تجارت دسته بندی می شوند. تجارت به منظور تسهیل مبادله کالا و خدمات در اقتصاد است. این زیر طبقه بندی به عنوان تجارت و کمکی برای تجارت است. بسیاری فکر می کنند که تجارت و تجارت همان اصطلاحات هستند و می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. اما واقعیت این است که هر دو اصطلاح با یکدیگر متفاوت هستند و معانی مختلفی دارند. تجارت صرفاً به معنای خرید و فروش کالاها و خدمات در ازای پول یا ارزش پول است.

دامنه تجارت گسترده تر از تجارت است که نه تنها به مبادله کالاها و خدمات اشاره دارد، بلکه شامل تمام فعالیت هایی است که برای تکمیل آن مبادله حیاتی هستند. برای درک بیشتر این دو اصطلاح، مقایسه اساسی در زیر آورده شده است:

محتوا: تجارت در مقابل تجارت

چارت مقایسه

 

مبنای مقایسهتجارتتجارت
معنیتجارت یعنی مبادله کالاها و خدمات بین دو یا چند طرف با در نظر گرفتن پول یا ارزش پول.تجارت به معنای مبادله کالا و خدمات بین طرفین به همراه فعالیت هایی مانند بیمه، حمل و نقل، انبارداری، تبلیغات و غیره است که این مبادله را تکمیل می کند.
محدودهمحدود، تنگوسیع
نوع فعالیتفعالیت اجتماعیفعالیت اقتصادی
فراوانی معاملاتجدا شدهمنظم
فرصت های شغلیNoآره
ارتباط دادنبین خریدار و فروشندهبین تولید کننده و مصرف کننده
سمت تقاضا و عرضههر دو را نشان می دهدفقط طرف تقاضا را نشان می دهد
سرمایه مورد نیازبیشترکمتر

تعریف تجارت

در تجارت، مالکیت کالا یا خدمات با در نظر گرفتن وجه نقد یا معادل نقدی از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود. تجارت می تواند بین دو طرف یا بیش از دو طرف انجام شود. هنگامی که خرید و فروش بین دو نفر انجام شود تجارت دوجانبه و زمانی که بین بیش از دو نفر انجام شود تجارت چندجانبه نامیده می شود.

قبلاً تجارت کمی دست و پا گیر بود زیرا از سیستم مبادله ای پیروی می کرد که در آن کالاها در ازای کالاها یا کالاهای دیگر مبادله می شدند. ارزیابی ارزش دقیق به دلیل نوع کالاهای مختلف موجود در مبادله دشوار است. با ظهور پول، این فرآیند هم برای فروشندگان و هم برای خریداران راحت تر شد.

تجارت می تواند داخلی و خارجی باشد. تجارت داخلی در مرز کشور و تجارت خارجی در سراسر مرزها است. تجارت خارجی از طریق سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا صندوق ها انجام می شود و می توان آن را واردات و صادرات نامید.

تعریف تجارت

تجارت شامل کلیه فعالیتهایی است که در تسهیل تبادل کالا و خدمات از تولید کننده یا تولید کننده به مصرف کنندگان نهایی کمک می کند. بیشتر فعالیت ها حمل و نقل ، بانکی ، بیمه ، تبلیغات ، انبارداری و غیره است که به عنوان دستیار در تکمیل موفقیت آمیز مبادله عمل می کنند.

پس از تولید محصولات ، اینها نمی توانند مستقیماً به مشتری برسند ، همین کار باید از یک سری فعالیت ها عبور کند. عمده فروش این محصول را خریداری می کند و با استفاده از حمل و نقل ، کالاها در دسترس فروشگاه ها قرار می گیرند و در همان خدمات بانکی و بیمه ای از وی برای حمایت از ضرر کالا استفاده می شود. خرده فروش سپس به مصرف کننده نهایی می فروشد. همه این فعالیت ها تحت عنوان تجارت انجام می شود.

به طور خلاصه ، می توان گفت که تجارت شاخه ای از تجارت است که به غلبه بر همه موانع ناشی از تسهیل مبادله کمک می کند. کارکرد اصلی آن برآورده کردن خواسته های انسانی هم اساسی و هم ثانویه با در دسترس بودن کالاها در مناطق مختلف کشور است. مهم نیست که کالاها در کجا تولید شده اند ، تجارت امکان دستیابی به جهان - گسترده را فراهم کرده است.

تفاوت های کلیدی بین تجارت و تجارت

در زیر تفاوتهای عمده بین تجارت و تجارت وجود دارد:

  1. تجارت در حال فروش و خرید کالاها و خدمات بین دو یا چند طرف با توجه به پول نقد و معادل نقدی است. بانکی ، بیمه ، تبلیغات ، حمل و نقل ، انبارداری و غیره برای تکمیل مبادله.
  2. تجارت یک اصطلاح باریک است که صرفاً شامل فروش و خرید است ، در حالی که تجارت یک اصطلاح گسترده تر است که شامل مبادله و همچنین چندین درآمدی است که فعالیت هایی را انجام می دهد که مبادله را تکمیل می کنند.
  3. تجارت به طور کلی برای برآورده کردن نیاز فروشنده و خریدار انجام می شود که بیشتر یک دیدگاه اجتماعی است. در حالی که تجارت به دلیل درگیری چندین حزب که هدف اصلی آنها تولید درآمد است ، از نظر ماهیت اقتصادی تر است.
  4. تجارت به طور کلی یک معامله زمانی واحد بین طرفین است که ممکن است دوباره یا نباشد. در حالی که در تجارت معاملات منظم است و بارها و بارها اتفاق می افتد.
  5. تجارت شامل دو طرف فروشنده و خریدار است که بدون استفاده از کسی در بین ، مبادله را تسهیل می کند. در حالی که در بورس تجارت با حمایت چندین بخش انجام می شود و از این طریق فرصت های شغلی به آنها می دهد.
  6. تجارت ارتباط بین فروشنده و خریدار ، طرفین مستقیم که در مبادله شرکت می کنند ، فراهم می کند. در حالی که تجارت با کمک چندین دستیاری توزیع ، ارتباط بین تولید کننده و مشتری نهایی ، که طرف مستقیم نیستند ، ارتباط برقرار می کند.
  7. تجارت هم طرف تقاضا و هم در عرضه را نشان می دهد که هر دو طرف بدانند که چه چیزی خواسته شده است و چه چیزی باید تأمین شود. در حالی که در تجارت فقط طرف تقاضا شناخته شده است ، یعنی آنچه در بازار خواسته می شود و سپس آن را از طریق کانال های مختلف توزیع در دسترس قرار می دهد.
  8. تجارت به سرمایه بیشتری نیاز دارد زیرا سهام باید آماده شود که حق فروش داشته باشد و همچنین پول نقد را باید برای پرداخت فوری آماده کرد. در حالی که در تجارت ، سرمایه مورد نیاز کمتر است زیرا احزاب مختلفی درگیر هستند که مجبورند منابع خود را به صورت جداگانه مدیریت کنند بدون اینکه بار خود را تحمیل کنند.

نتیجه

از این رو می توان نتیجه گرفت که تجارت شعبه تجارت است که فقط در مبادله کالا و خدمات سروکار دارد ، در حالی که تجارت اصطلاح جامع است که شامل کلیه فعالیتهای اصلی است که مبادله را تسهیل می کند و درآمد را برای همه ایجاد می کند. بنابراین ، می توانیم بگوییم تجارت شاخه ای از مشاغل است که همه چیز را در کنار هم نگه می دارد و باعث تکمیل موفقیت آمیز توزیع کالاها و خدمات می شود.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 32 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 22:44