Bull در مقابل Bear Markets: پاسخ دادن به تمام سوالات سوزاننده شما

ساخت وبلاگ

Bull vs. bear market

افشای تبلیغات این مقاله/پست حاوی اشاراتی به محصولات یا خدمات از یک یا چند نفر از تبلیغ کنندگان یا شرکای ما است. ما ممکن است هنگام کلیک بر روی پیوندها به آن محصولات یا خدمات ، جبران خسارت دریافت کنیم

اصطلاحات بازار گاو نر و بازار خرس اغلب در رسانه های خبری مالی برای توصیف شرایط بازار سهام استفاده می شود. اما فقط به این دلیل که کارشناسان مالی از این شرایط استفاده می کنند به این معنی نیست که همه می دانند منظورشان چیست. در ادامه بخوانید تا در مورد تفاوت بین بازار گاو نر و Bear Market و آنچه در پشت آنهاست اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نسخه کوتاه:

 • بازار گاو نر زمانی است که بازار سهام شاهد افزایش 20 ٪ یا بیشتر است و بازار خرس زمانی است که بازار سهام بیش از 20 ٪ سقوط می کند.
 • مدت زمان و شدت بازارهای خرس و گاو می تواند بینشی در مورد آینده سرمایه گذاری ارائه دهد.
 • رکود اقتصادی و تورم می تواند بر بازارهای خرس و گاو تأثیر بگذارد ، اما اتصال دقیق یا حتی همیشه واضح نیست.

بازار گاو نر چیست؟

بازار گاو نر در جایی است که سهام در حال افزایش است یا انتظار می رود در آینده نزدیک افزایش یابد.

اصطلاح "بازار گاو نر" به طور کلی با افزایش سریع بازار سهام حداقل 20 ٪ ، به جای افزایش سریع کوتاه که بخشی از چرخه نوسانات مشترک بازار است ، مرتبط است.

بسته به اینکه از چه کسی سؤال می کنید ، جدیدترین بازار گاو نر برای سهام در مارس 2009 با پاشنه کاهش شدید در پی بحران مالی سال 2008 آغاز شد. این بازار گاو نر در مارس 2020 به پایان رسید زیرا تأثیر اقتصادی سهام COVID-19 منجر به کوتاهترین بازار خرس در ثبت شد. و سپس مقادیر سهام دوباره انتخاب شدند. بازار بین 23 مارس 2020 و 3 ژانویه 2022 با شروع نزول طولانی به بازار خرس فعلی 114 ٪ افزایش یافت.

دیدن یک بازار گاو نر برای سهام پس از یک دوره کاهش شدید در بازار سهام غیر معمول نیست. این بسیار منطقی است ، زیرا به سرمایه گذاران آموخته می شود که سعی کنند کم و فروش بالایی را به حدی که می توانند خریداری کنند.

هیچ پاسخ دقیقی برای آنچه باعث ایجاد بازار گاو نر می شود وجود ندارد. روانشناسی سرمایه گذار همیشه عاملی در هر نوع فعالیت بازار است. به همین دلیل ما به مبتدیان توصیه می کنیم که از یک مشاور مالی استفاده کنند. فراتر از آن ، اقتصاد قوی و سطح بالایی از اشتغال اغلب عواملی هستند که بازار سهام را پیش می برد.

بازار خرس چیست؟

بیشتر افراد بازار خرس را به عنوان بازاری تعریف می کنند که کاهش 20 ٪ یا بیشتر را تجربه می کند. کاهش بازار خرس به طور کلی از نظر شاخص اصلی بازار مانند میانگین صنعتی داو جونز یا S& P 500 اندازه گیری می شود.

در پشت بازار خرس می توان علل زیادی داشت. افت بزرگ و ناگهانی در بازار به طور کلی یا حتی فقط یک بخش از بازار ، می تواند گلوله برفی را به وحشت ببرد. و این وحشت باعث ایجاد بازار خرس تمام عیار می شود.

بازارهای خرس به طور کلی با کندی در اقتصاد گره خورده اند. به عنوان نمونه ، بازار خرس سال 2008 به بحران مالی آن دوره گره خورده است. نکته دیگر زمانی است که بازار به عنوان یک تعطیل اقتصادی جهانی با شروع ویروس Covid-19 در سال 2020 ، جهان را درگیر کرد.

چرا بازار "خرس" و "گاو" نامیده می شود؟

به اندازه کافی جالب ، برخی می گویند که اصطلاح "بازار خرس" در واقع در درجه اول قرار گرفت. ظاهراً از هشدار ضرب المثل ناشی می شود که قبل از اینکه یک خرس را گرفتار کرده است ، فروش پوست خرس ایده خوبی نیست. این در ابتدا به فروش کوتاه اشاره داشت ، عملی که در آن یک سرمایه گذار اوراق بهادار وام گرفته شده را در انتظار فروش آنها با قیمت پایین تر در تاریخ بعدی به فروش می رساند.

این عمل در طول حباب دریای جنوبی در قرن هفدهم انگلیس محبوب شد ، هنگامی که بسیاری از سرمایه گذاران در انتظار فروپاشی گسترده ، سهام شرکت های فروش کوتاه را آغاز کردند ، که در واقع اتفاق افتاد.

"گاو نر" به پیش بینی افزایش قیمت سهام ، به خرید سوداگرانه اشاره دارد. استفاده از گاو به عنوان استعاره برای این رفتار خوش بینانه مورد استفاده قرار گرفت زیرا اعتقاد بر این بود که نشان دهنده تغییر نفس یک خرس است.

این که آیا جزئیات دقیق این داستان مبدا صحیح است یا خیر ، به نظر می رسد این اصطلاحات از قرن 18th با ما بوده است.

بازارهای گاو نر و خرس معمولاً چه مدت طول می کشد؟

از نظر آماری ، بین سالهای 1928 تا 2022 24 بازار گاو نر و 22 بازار خرس وجود داشته است ، دوره ای که تقریباً یک قرن را در بر می گیرد ، اگرچه منابع ممکن است به دلیل تفسیر آنها از این اصطلاحات در این تعداد متفاوت باشند.

منبع: نیویورک تایمز ، 13 ژوئن 2022

در اینجا تفکیک بازارهای گاو نر و خرس در طول تاریخ وجود دارد

 • بازارهای گاو نر به طور متوسط 991 روز یا 2. 7 سال دارند. بازارهای خرس بسیار کوتاه تر ، به طور متوسط 289 روز یا 9. 6 ماه است.
 • کوتاهترین بازار خرس ، که از 19 فوریه 2020 تا 23 مارس 2020 طی شد ، فقط 33 روز به طول انجامید. طولانی ترین بازار خرس از 24 مارس 2000 ، تا 9 اکتبر 2002 ، طی 929 روز طول کشید.
 • کوتاهترین بازار گاو نر ، که از اول ژوئن 1932 تا 7 سپتامبر 1932 اجرا شد ، 98 روز به طول انجامید. طولانی ترین بازار گاو نر از 4 دسامبر 1987 تا 24 مارس 2000 4،494 روز به طول انجامید.
 • متوسط افزایش در بازار گاو نر 114 ٪ است. متوسط کاهش در بازار خرس 36 ٪ است.
 • بر اساس درصد افزایش ، بزرگترین بازار گاو نر 582 ٪ بازگشت و بین 4 دسامبر 1987 تا 24 مارس 2000 بود. کمترین درصد افزایش 20. 8 ٪ ، بین 9 اکتبر 1946 و 15 ژوئن 1948 بود.
 • بین 10 آوریل 1930 و 1 ژوئن 1932 ، 83 درصد از بازار خرس 83 ٪ بود. کوچکترین کاهش بازار خرس از 15 ژوئن 1948 تا 13 ژوئن 1949 20. 6 ٪ بود.

(تمام ارقام فوق بر اساس عملکرد S& P 500 است).

چه نتیجه گیری را می توان از تاریخ خرس در مقابل بازارهای گاو نر گرفت؟

بورس سهام آینده نگر است. حتی در حالی که اقتصاد هنوز در حال رشد است ، بازار می تواند در انتظار رکود در انتظار باشد. این اتفاق در سال 2022 رخ داده است ، زیرا بازار در مواجهه با عملکرد اقتصادی پایدار و یک بازار کار سخت کاهش می یابد. کارشناسان پیش بینی رکود فراوانی دارند.

هیچ بازار گاو یا خرس "معمولی" وجود ندارد. بازارهای گاو نر می توانند در هر جایی از چند ماه تا چند سال دوام بیاورند ، در حالی که بازارهای خرس می توانند بین چند هفته تا چند ماه حرکت کنند-هرچند که چندین نفر از یک سال گذشته گذشته اند. بازار خرس 2000 نزدیک به سه سال کاهش یافت.

پیش بینی طول و درصد افزایش یا از دست دادن هر چرخه خاص در بازار غیرممکن است. اما بر اساس میانگین مدت زمان بازارهای خرس و گاو نر ، می بینیم که بازار تقریباً 75 ٪ از زمان در یک چرخه گاو نر است ، در حالی که حالت خرس فقط حدود 25 ٪ از زمان است.

این درصد در مورد سود متوسط مقایسه می شود. میانگین افزایش بازار گاو نر 114 ٪ کمی بیشتر از سه برابر کاهش متوسط 36 ٪ بازار خرس است.

تاریخ روشن می کند که بازارهای خرس کاملاً طبیعی هستند. اما نکته جالب بیشتر این است که بیشترین ضررها توسط بازارهای گاو نر در طولانی مدت ، در طول مدت و شدت دوباره به دست می آیند.

در مورد بازار خرس 2022 چطور؟

متأسفانه ، هیچ پاسخ کاملی وجود ندارد که این بازار خرس چقدر عمق داشته باشد. برای چشم انداز بازار خرس 2022 ، ما از 3 ژانویه تا 27 سپتامبر 24 درصد کاهش را تجربه کرده ایم.

این شامل 267 روز و شمارش می شود ، که بازار فعلی خرس را بسیار نزدیک به میانگین بازار خرس 289 روز می کند ، اما هنوز هم از کاهش متوسط 36 ٪ کوتاه است.

آیا تورم منجر به بازارهای گاو نر یا خرس می شود؟

هیچ پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد.

به خودی خود ، تورم لزوماً منجر به بازار خرس نمی شود. اگر اقتصاد به رشد خود ادامه دهد و نرخ بهره پایین باقی بماند - مانند پایین تر از نرخ تورم - ما می توانیم یک بازار گاو نر را تجربه کنیم. به این دلیل است که تورم باعث افزایش درآمد شرکت ها به همراه قیمت ها می شود.

وقتی فدرال رزرو به امید کاهش تورم ، نرخ بهره را افزایش می دهد ، همه چیز پیچیده تر می شود. افزایش نرخ بهره برای سهام منفی است زیرا هر دو هزینه وام برای شرکت ها را افزایش می دهند و بازده سرمایه گذاری های ایمن تر مانند اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده و گواهینامه های سپرده را افزایش می دهند. این قطعاً بازار خرس فعلی را توضیح می دهد.

اما حتی اگر فدرال رزرو نرخ را افزایش ندهد ، تورم می تواند عوارض داشته باشد. سرانجام ، مصرف کنندگان در تلاش برای مقابله با افزایش هزینه زندگی ، هزینه های خود را کاهش می دهند. همانطور که انجام می دهند ، آنها کمتر هزینه می کنند و درآمد و سود شرکت ها کاهش می یابد.

هر دو افزایش قابل توجه تورم و نرخ بهره به طور معمول منجر به رکود اقتصادی می شوند. اما همانطور که معلوم است ، ارتباط بین بازارهای خرس و رکود اقتصادی به همان اندازه که معمولاً تصور می شود نزدیک نیست.

آیا رکود اقتصادی همیشه منجر به بازارهای خرس می شود؟

رکود اقتصادی ناشی از افزایش بیکاری و کاهش هزینه ها است. این امر به فروش پایین تر و سود در کل برای شرکت های بازرگانی عمومی تبدیل می شود. و این می تواند قیمت سهام را پایین بیاورد - روشن به بازار خرس.

از بین 20 بازارهای خرس از سال 1929 ، فقط 15 رکود اقتصادی رخ داده است.

بازارهای خرس متداول تر از رکود اقتصادی هستند ، بنابراین همیشه ناشی از رکود اقتصادی نیست.(در حقیقت ، بازار سهام حتی ممکن است در طی رکود اقتصادی افزایش یابد ، در انتظار بهبودی.)

بخشی از دلایلی که ارتباط شدید بین بازارهای خرس و رکود اقتصادی به این دلیل است که بازار سهام آینده نگر است. حتی در حالی که اقتصاد هنوز در حال رشد است ، بازار می تواند در انتظار رکود در انتظار باشد. این اتفاق در سال 2022 رخ داده است ، زیرا بازار در مواجهه با عملکرد اقتصادی پایدار و یک بازار کار سخت کاهش می یابد. کارشناسان پیش بینی رکود فراوانی دارند.

رکود اقتصادی ناشی از افزایش بیکاری و کاهش هزینه ها است. این امر به فروش پایین تر و سود در کل برای شرکت های بازرگانی عمومی تبدیل می شود. و این می تواند قیمت سهام را پایین بیاورد - روشن به بازار خرس.

همچنین به توضیح اینکه چرا طولانی ترین و عمیق ترین بازارهای خرس در زمان بیکاری به خصوص شیب دار و گسترده رخ می دهد ، کمک می کند. به عنوان مثال ، ما فقط باید به بازارهای مختلف خرس از رکود بزرگ دهه 1930 و همچنین شلوغی/رکود اقتصادی در اوایل دهه 2000 و رکود بزرگ سال 2008 نگاه کنیم.

Our best recession insights for right now>>>

نحوه سرمایه گذاری در بازارهای گاو نر و خرس

بر اساس تاریخچه بازارهای گاو نر و خرس ، منطقی ترین استراتژی سرمایه گذاری در هر دو محیط است.

علیرغم اینکه چگونه ممکن است به این نقطه از تاریخ نگاه کند ، بازارهای گاو نر حدود 75 ٪ از زمان اتفاق می افتد و منجر به بازده متوسط می شود که سه برابر بیشتر از کاهش تولید شده توسط بازارهای خرس است.

با این حال ، این بدان معنا نیست که نمونه کارها شما به طور مداوم رشد خواهد کرد. همچنین مقابله با کاهش بازار هم در سطح عاطفی و هم برای مالی می تواند دشوار باشد. اما با ماندن سرمایه گذاری ، بیش از 10 سال یا بیشتر عرشه آماری را به نفع خود جمع می کنید.

سرمایه گذاری در یک بازار خرس

بازارهای خرس به ویژه در مورد سرمایه گذاران کوتاه مدت سخت است. به این دلیل است که نوسانات روزانه می تواند بر بازده شما تأثیر بگذارد. اما اگر یک سرمایه گذار بلند مدت هستید ، نوسانات کوتاه مدت به همان اندازه اهمیت ندارد. شما در درجه اول روی بلند مدت متمرکز شده اید و از این تجملات برخوردار هستید که بتوانید منتظر کاهش قیمت های کوتاه مدت باشید.

اقتصاد تجارت/6 اکتبر 2022

اما حتی وضعیت سرمایه گذاران بلند مدت نیز می تواند در یک بازار طولانی خرس تأثیر بگذارد. این امر به ویژه در صورتی که در بازنشستگی باشید ، یا در سالهای مهم منتهی به آن ، صادق خواهد بود. کاهش آن بزرگی ممکن است شما را وادار کند تا بازنشستگی را تا زمانی که نمونه کارها بهبود یابد ، به تأخیر بیندازید.

متأسفانه ، هیچ راهی برای پیش بینی یا سرمایه گذاری قابل اعتماد در بازار خرس وجود ندارد. اما اصول به طور قطع در کاهش بازارها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

این اصول شامل موارد زیر است:

 • تمرکز سرمایه گذاری بلند مدت خود را حفظ کنید.
 • متنوع بودن ، با تخصیص دارایی در سهام ، اوراق قرضه و پول نقد.
 • از آنجا که شما نمی دانید روندهای آینده چه چیزی را به ارمغان می آورد ، میانگین هزینه دلار در هر موقعیت دارایی جدید است.

بسته به خلق و خوی سرمایه گذاری خود ، ممکن است بخواهید کاهش تخصیص در کلاسهای دارایی را که عملکرد خاصی در بازار خرس دارند ، در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، در بازار خرس فعلی ، سهام فناوری به ویژه سخت مورد اصابت قرار می گیرد.

سرمایه گذاری در یک بازار گاو نر

جای تعجب نیست که سرمایه گذاری در یک بازار گاو نر به طور کلی آسانتر از پیمایش در بازار خرس است. این امر به این دلیل است که بیشتر سرمایه گذاری پول شما است و به بازار اجازه می دهد نمونه کارها شما را رشد دهد.

آنچه این کار را حتی آسان تر می کند این است که بیشتر کلاس های دارایی تمایل به افزایش در بازارهای گاو نر ، به ویژه موارد قوی تر دارند. اما بخش هایی وجود دارند که بهتر از سایرین عمل می کنند. به عنوان مثال ، در سالهای اخیر سهام فناوری معمولاً از بازار عمومی در بازارهای گاو نر بهتر عمل کرده است. اما ممکن است شما بخواهید نسبت به سایر بخش ها هوشیار باشید که ممکن است یک بازار گاو خاص از آن حمایت کند.

با این حال ، حتی در بازارهای گاو نر مهم است که متنوع باشید و به طور متوسط با هزینه دلار در هر موقعیتی قرار بگیرید. به این دلیل است که هیچ راهی برای دانستن اینکه بازار گاو نر به بازار خرس تبدیل می شود ، وجود ندارد. از این گذشته ، بیشتر چنین تغییراتی فقط پس از واقعیت به خوبی مشخص می شوند. در این صورت ، بهتر است برای هر دو محیط بازار آماده شوید.

غذای آماده: آرام باشید و روی آن سرمایه گذاری کنید

هر دو بازار سهام گاو نر و خرس به مرور زمان اتفاق می افتد. برای هر دو آماده باشید.

خرید یا فروش وحشت به طور کلی ایده خوبی نیست. در عوض ، روی اهداف سرمایه گذاری بلند مدت خود تمرکز کنید و در صورت لزوم اوراق بهادار خود را تنظیم کنید. به جای فکر کردن در مورد اکنون ، در مورد تحمل ریسک و سرمایه گذاری در افق زمانی فکر کنید.

درست با پایان یافتن بازار خرس ، یک بازار گاو شروع می شود و چرخه از همه شروع می شود.

Things will be fine. If you need some convincing, check our these guides>>>

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 37 تاريخ : جمعه 5 خرداد 1402 ساعت: 23:52