11. 1 رویکردهای متعدد برای ارزیابی سهام

ساخت وبلاگ

سرمایه گذاران باتجربه قبل از تصمیم گیری در مورد هرگونه خرید احتمالی ، از تعدادی روش مختلف برای ارزیابی اطلاعات در مورد شرکت ها و سهام مشترک خود استفاده می کنند. یکی از محبوب ترین تکنیک های مورد استفاده سرمایه گذاران و تحلیلگران ، مطالعه صورتهای مالی یک شرکت به منظور کشف اطلاعات اساسی اساسی در مورد شرکت است. این شامل محاسبه تعدادی از نسبت های مالی است که به شناسایی روندها کمک می کند ، عناصر عملکرد عملیاتی را به نور می آورد و امکان تجزیه و تحلیل و ارزیابی واضح تر را فراهم می آورد.

یک رویکرد تحلیلی به خوبی با اثبات استفاده از سرمایه گذاران در ارزیابی سهام مشترک ، بررسی ارزش کلی بازار شرکتی است که سهام را صادر می کند. یکی از محاسبات مداوم در این تجزیه و تحلیل ، که دارای برنامه های مهمی در ارزیابی شرکت و سهام مشترک است ، نسبت قیمت به درآمد (P/E) است.

نسبت P/E با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود:

نسبت P/E برای تحلیلگران بسیار مفید است زیرا انتظارات بازار را نشان می دهد. در اصل ، نسبت P/E نماینده قیمتی است که یک سرمایه گذار باید برای هر واحد از درآمد شرکتهای فعلی (یا آینده) بپردازد.

درآمد پایین خط یک عامل مهم در ارزیابی سهام مشترک است. سرمایه گذاران همیشه می خواهند بدانند که اکنون یک شرکت چقدر سودآور است و همچنین در آینده چقدر سودآور خواهد بود. هنگامی که خط پایین یک شرکت در طی یک دوره زمانی نسبتاً مسطح باقی می ماند و درآمد هر سهم (EPS) را نسبتاً بدون تغییر باقی می گذارد ، می توان نسبت P/E را به عنوان دوره بازپرداخت مبلغ اصلی پرداخت شده برای هر سهم از سهام مشترک تعبیر کرد.

به عنوان مثال ، قیمت سهام مشترک شرکت Cameo Corp. در حال حاضر 24. 00 دلار سهم است و EPS آن برای سال 4. 00 دلار است. نسبت P/E Cameo به صورت محاسبه می شود

نسبت P/E به طور معمول به دو روش اصلی بیان می شود. اولین مورد به عنوان متریک ذکر شده توسط اکثر وب سایت های مالی است و اغلب دارای نماد P/E (TTM) است. این به مخفف وال استریت برای "12 ماه دنباله دار" اشاره دارد و عملکرد عملیاتی این شرکت را در 12 ماه گذشته نشان می دهد.

شکل دیگری از نسبت P/E به عنوان P/E به جلو (یا پیشرو) شناخته می شود. این از پیش بینی های درآمد آینده به جای مبلغ واقعی پیگیری استفاده می کند. پیشرو P/E ، که گاهی اوقات قیمت تخمینی را به درآمد می نامند ، برای مقایسه درآمد فعلی با درآمد آینده مفید است و به ارائه تصویری واضح تر از آنچه درآمدها ممکن است به نظر برسد ، کمک می کند ، با فرض اینکه هیچ تغییر عمده ای در عملکرد شرکت یا درمان حسابداری وجود ندارد.

با مراجعه به محاسبه ما برای Coyo Corp. در بالا ، زیرا EPS فعلی در محاسبه استفاده شد ، این نسبت به عنوان نسبت P/E دنباله طبقه بندی می شود. اگر ما از EPS تخمین زده شده یا پیش بینی شده به عنوان مخرج در محاسبه استفاده کرده بودیم ، در این صورت نسبت P/E پیشرو در نظر گرفته می شود.

تجزیه و تحلیل نسبت P/E یک شرکت به تنهایی یا در خلاء در واقع به یک تحلیلگر بسیار کم می گوید. این تنها زمانی است که P/E یک شرکت با نسبت های P/E تاریخی یا نسبت P/E سایر شرکت ها در همان صنعت مقایسه می شود که به ابزاری مفید برای تجزیه و تحلیل تبدیل می شود. یکی از مهمترین مزایای استفاده از نسبت های مقایسه ای P/E این است که آنها می توانند سهام با قیمت های مختلف و سطح درآمد مختلف را استاندارد سازی کنند.

به طور کلی ، نتیجه گیری در مورد ارزش سهام مستقل بسیار دشوار است ، از جمله اینکه آیا سهام که نسبت 8 8 8 × خرید خوب با قیمت فعلی خود یا اگر سهام با P/E باشد ، خرید خوبی است. نسبت 35 × 35 × بسیار گران است ، بدون انجام هرگونه مقایسه مربوطه یا تجزیه و تحلیل بیشتر.

تحلیلگران روشهای مختلفی برای تفسیر داده های نسبت P/E دارند. یکی از متداول ترین تفسیرها این است که شرکت های دارای نسبت P/E بالا باید شرکت های رشد باشند. همچنین ، نسبت P/E بالا می تواند به معنای این باشد که قیمت سهام نسبت به درآمد بالا و احتمالاً بیش از حد ارزش دارد. این می تواند نشانگر تعدیل نزولی ناخواسته در قیمت بازار در آینده باشد.

ما می توانیم از استدلال بالا خارج شویم تا این ایده را مطرح کنیم که سهام با نسبت P/E کم باید سازمانهای بالغ تر باشد. P/E پایین ممکن است نشان دهد که قیمت فعلی سهام نسبت به درآمد پایین است و ممکن است فرصتی برای استفاده از حرکات قیمت رو به بالا و سود بالقوه سرمایه گذاری از طریق افزایش قیمت سهام وجود داشته باشد.

در حالی که این اطلاعات اغلب برای ارزیابی سهام و تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری بسیار مفید است ، همیشه باید از احتیاط استفاده شود ، زیرا قیمت سهام فعلی ممکن است به سادگی با پتانسیل درآمد شرکت خارج باشد ، این بدان معنی است که احتمالاً تعدیل قیمت در این موارد رخ می دهدکوتاه مدت. به همین دلیل تحلیلگران و سرمایه گذاران باتجربه هنگام انجام تجزیه و تحلیل و ارزیابی سهام از تکنیک های ارزیابی چندگانه استفاده می کنند و فقط به بینش ارائه شده توسط یک مجموعه واحد از حقایق یا یک شکل از اندازه گیری آماری متکی نیستند.

نسبت قیمت به کتاب (P/B)

نسبت مالی دیگر که معمولاً توسط سرمایه گذاران و تحلیلگران استفاده می شود ، نسبت قیمت به کتاب (P/B) است که نسبت بازار به کتاب (M/B) نیز نامیده می شود. این یک معیار مالی است که برای ارزیابی ارزش فعلی بازار یک شرکت نسبت به ارزش کتاب آن استفاده می شود.

ارزش بازار یا سرمایه بازار یک شرکت به عنوان قیمت فعلی همه سهام ممتاز سهام مشترک تعریف شده است. این در اصل برابر با ارزش کل شرکت است که توسط بازار درک می شود. برای کلیه اهداف و اهداف ، ارزش کتاب نماینده باقیمانده یک شرکت پس از انحلال دارایی ها و پرداخت کلیه بدهی های آن است.

ارزش کتاب را می توان با انجام برخی تجزیه و تحلیل های مالی در ترازنامه یک شرکت تعیین کرد. در اصل ، تحلیلگران از نسبت P/B برای مقایسه دارایی های خالص موجود یک تجارت نسبت به قیمت فروش فعلی سهام خود استفاده می کنند. فرمول نسبت ارزش قیمت به کتاب است

نسبت P/B = قیمت بازار در هر سهم ارزش کتاب برای هر سهم نسبت P/B = قیمت بازار برای هر سهم ارزش کتاب برای هر سهم

یکی از کاربردهای اصلی نسبت P/B ، درک درک بازار از ارزش سهام خاص است. این غالباً معیار انتخابی برای ارزیابی شرکتهای خدمات مالی مانند شرکتهای املاک و مستغلات ، شرکتهای بیمه و اعتماد سرمایه گذاری است. با این حال ، نسبت P/B دارای نقص قابل توجهی است ، به این دلیل که شرکت هایی را که سطح بالایی از دارایی های نامشهود مانند ثبت اختراعات ، علائم تجاری و حق چاپ دارند ، ارزیابی نمی کند.

در نهایت ، این نسبت به یک تحلیلگر دقیقاً می گوید که سرمایه گذاران بالقوه مایل به پرداخت هر دلار ارزش دارایی هستند. نسبت PB (M/B) با تقسیم قیمت بسته شدن فعلی سهام توسط ارزش کتاب فعلی شرکت در هر سهم محاسبه می شود ، که توسط هر یک از دو معادله زیر محاسبه می شود:

نسبت P / B = سرمایه گذاری در بازار ارزش خالص کتاب نسبت P / B = قیمت هر سهم ارزش خالص کتاب برای هر سهم نسبت P / B نسبت قیمت خالص ارزش کتاب نسبت P / B = قیمت هر سهم ارزش خالص کتاب برای هر سهم

ارزش خالص کتاب برابر با دارایی های خالص یا کل دارایی منهای کل بدهی های شرکت است.

تحلیلگران غالباً نسبت P/B کم (کمتر از 1) را در نظر می گیرند که نشان می دهد یک سهام کم ارزش است و نسبت بالاتر (بیشتر از 1) به این معنی است که سهام بیش از حد ارزش دارد. نسبت پایین ممکن است نشانه ای از این باشد که مشکلی در شرکت اشتباه است یا اینکه یک سرمایه گذار ممکن است در صورت انحلال شرکت بیش از حد برای هر ارزش باقیمانده بپردازد.

با این حال ، بسیاری از کارشناسان بازار دقیقاً برعکس تفسیرهای فوق استدلال می کنند. به دلیل این اختلافات در تفسیر و واریانس کلی نظر ، استفاده از معیارهای ارزیابی سهام متناوب ، یا علاوه بر یا به جای نسبت P/B ، همیشه ارزش کاوش دارد.

در پایان ، نسبت P/B می تواند به یک شرکت کمک کند تا درک کند که آیا دارایی خالص آن با قیمت بازار سهام خود قابل مقایسه است یا خیر. با این حال ، مانند نسبت P/E ، همیشه ایده خوبی است که نسبت P/B شرکت ها را در همان صنعت مقایسه کرده و از آنها در رابطه با سایر معیارها و روشهای تحلیلی استفاده کنید.

پیوند به یادگیری

نسبت قیمت به درآمد و نسبت قیمت به کتاب

دو فیلم نسبت قیمت به درآمد (P/E) و نسبت قیمت به کتاب (P/B) را پوشش می دهد. این فیلم های مقدماتی عالی هستند که اطلاعات مفیدی را در مورد آنچه این نسبت ها نشان می دهد و نحوه استفاده از آنها در ارزیابی سهام را در اختیار شما قرار می دهد.

ضربهای جایگزین

دو نوع اصلی معیارهای ارزیابی وجود دارد که برای ارزش گذاری سهام مشترک استفاده می شود. اینها چند برابر سهام و ارزش شرکت (EV) چند برابر هستند. علاوه بر این ، دو روش اصلی وجود دارد که با استفاده از آن می توان تجزیه و تحلیل را با استفاده از این چند برابر انجام داد. این روشها تجزیه و تحلیل شرکت قابل مقایسه (COMP) و تجزیه و تحلیل معاملات قبلی (موارد) هستند.

تحلیلگران مالی باتجربه به دلایل مختلف از استفاده از چند برابر در تجزیه و تحلیل ارزیابی حمایت می کنند ، مهمترین این که آنها به تولید قضاوت های واقع گرایانه و سالم از ارزش های شرکت (کل ارزش های شرکت) کمک می کنند ، استفاده و تفسیر آنها نسبتاً آسان است. اطلاعات مفیدی را در مورد وضعیت مالی کلی شرکت در هنگام استفاده مناسب ارائه دهید.

با این حال ، باید توجه داشت که سادگی ممکن است برخی از معایب مهم را داشته باشد. هنگامی که چنین اطلاعات پیچیده ای به یک معادله واحد یا مقدار نهایی کاهش می یابد ، می توان به راحتی سوء تفاهم کرد و تأثیر عوامل مهم ممکن است در فرآیند ارزیابی نقاب یا گم شود.

از این گذشته ، محاسبه چند برابر ، یک عکس فوری در زمان یک شرکت را نشان می دهد و به راحتی نمی تواند نشان دهد که چگونه یک شرکت رشد یا پیشرفت می کند. بنابراین ، این محاسبات فقط برای تجزیه و تحلیل کوتاه مدت کاربرد دارد ، نه به سناریوهای بلند مدت.

چند برابر سهام

چند برابر سهام به ویژه برای تصمیمات سرمایه گذاری مفید است وقتی که یک سرمایه گذار مایل به موقعیت های اقلیت در شرکت ها باشد. در زیر برخی از چند برابر سهام مشترک در تجزیه و تحلیل ارزیابی استفاده شده است.

نسبت قیمت به درآمد (P/E) ، که قبلاً در مورد آن بحث کردیم ، احتمالاً رایج ترین حقوق صاحبان سهام است که در ارزیابی سهام مورد استفاده قرار می گیرد زیرا محاسبه نسبتاً ساده است و تمام داده های لازم توسط تحلیلگران و سرمایه گذاران به راحتی قابل دسترسی هستند. در صورتی که دارایی ها در درجه اول درآمد یک شرکت را هدایت کنند ، نسبت به کتاب (M/B) یا قیمت به کتاب (P/B) نیز مفید است. باز هم ، آن را به عنوان نسبت قیمت سهم به ارزش کتاب برای هر سهم محاسبه می شود.

عملکرد سود سهام شکل دیگری از سهام چندگانه است و در درجه اول هنگام انجام مقایسه بین بازده نقدی و انواع سرمایه گذاری استفاده می شود. بازده سود سهام به عنوان نسبت سود سهام در هر سهم به قیمت سهم محاسبه می شود. نسبت قیمت به فروش (P/S) یک معیار اضافی است که برای شرکت هایی که ضررهای مالی را تجربه می کنند استفاده می شود. نسبت P/S اغلب برای برآورد سریع استفاده می شود و به عنوان نسبت قیمت سهم به فروش (یا درآمد) برای هر سهم محاسبه می شود.

یکی دیگر از متریک های مفید ، نسبت قیمت به نقاط (P/CF) است. نسبت P/CF برای مقایسه ارزش بازار یک شرکت با جریان نقدی عملیاتی خود (یا قیمت سهام شرکت هر سهم با جریان نقدی عملیاتی خود در هر سهم) استفاده می شود. این اندازه گیری فقط در موارد خاص مناسب است ، مانند زمانی که یک شرکت دارای هزینه های غیر قابل توجهی است (به عنوان مثال ، استهلاک یا استهلاک). در برخی شرایط ، شرکت ها ممکن است جریان نقدی مثبتی داشته باشند اما به دلیل هزینه های بزرگ غیرقانونی هنوز ضرر پایین را نشان می دهند. نسبت P/CF برای رسیدن به دیدگاه کمتر تحریف شده از ارزش چنین شرکت مفید است.

در حالی که این معیارهای مختلف مهم هستند ، یک تحلیلگر مالی همیشه باید در نظر بگیرد که شرکت ها غالباً تحت شرایط منحصر به فرد خود فعالیت می کنند که در نهایت بر بسیاری از این چند برابر بر تأثیر می گذارد.

استراتژی‌های اسکالپ...
ما را در سایت استراتژی‌های اسکالپ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ناصر تقوایی بازدید : 30 تاريخ : شنبه 6 خرداد 1402 ساعت: 1:09